SuperMiejsca.pl poleca

Wilno

powrót do listy ciekawych miejsc

Romantyczne miasto sercu miłe

Wilno (Vilnius) to stolica niepodległej Litwy, miasto młode, pełne życia, szybko rozwijające się. Jego serce stanowi przepiękna starówka (Senamiestis), jedna z większych i rozleglejszych w Europie.

Wilno

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Podróż do Wilna zmusza do refleksji historycznych, czy kto chce czy nie, musi zastanowić się nad meandrami polskich dziejów, nad dorobkiem polskiej kultury na Wschodzie. Dziś czerpią z niego pełną garścią Litwini, co wciąż niepotrzebnie budzi nasze pretensje i żale, a jest po prostu skutkiem naturalnych procesów dziejowych. Kulturowe bogactwo tego miasta wynika z jego wieloetniczności, z zazębiania się przez wieki różnych, ale jakże bliskich sobie elementów.

Miasto można zwiedzać według różnych tras. Najlepiej chyba jednak zacząć od katedry, okolicznych zabytków i muzeów. Jeden dzień warto poświęcić na wileńskie kościoły, drugi na atrakcje turystyczne poza ścisłym centrum, jak Antokol czy cmentarz na Rossie, jeszcze inny na współczesne Wilno. Przed rozpoczęciem zwiedzania dobrze jest zaopatrzyć się w porządną mapę z zaznaczonymi staromiejskimi uliczkami, ważniejszymi zabytkami, liniami autobusowymi i trolejbusowymi.

 

 

Atrakcje Wilna:

Ostra Brama - to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, wzniesionych na początku XVI w. Jej sława wiąże się z sanktuarium maryjnym, którego znaczenie wychodzi daleko poza granice Polski i Litwy. Aby wejść do kaplicy Ostrobramskiej trzeba znaleźć wejście w murze pomiędzy kościołem św. Teresy a bramą. Długie, wyślizgane schody wiodą na piętro, skąd przechodzi się do niewielkiej klasycystycznej kaplicy z 1829 r., zazwyczaj pełnej rozmodlonych pielgrzymów.

Klasztor przy Ostrej Bramie - barokowy zespół klasztorny Karmelitów Bosych św. Teresy (Šv. Tereses/Aušros Vartý bažnyčia) stanowi jedną całość z kaplicą Ostrobramską i jest najważniejszym sanktuarium katolickim na historycznych ziemiach litewskich.

Ratusz na wileńskim rynku – znajduje się za ulicami Sawicz (Savičiaus g.) i Szklana. Okolica placu była w przeszłości centrum miasta, otoczonym rezydencjami wileńskich notabli, miejscem wymierzania kar i targowiskiem. Ze względu na gigantyczny gmach ratusza, wznoszący się w jego centralnym punkcie, plac nie wygląda jak typowy rynek. Sam ratusz (Rotuše; Didžioji g. 31) to monumentalny, dwukondygnacyjny, klasycystyczny budynek na planie kwadratu, z sześciokolumnowym portykiem, nie mający chyba wielu podobnych w Europie. Mieszczą się tu miejskie instytucje kulturalne, m.in. sale ekspozycyjne z wystawami malarstwa i biuro informacji turystycznej.

Uniwersytet Wileński – w 1570 r. funkcjonował jako kolegium jezuickie, dopiero 9 lat później (1 IV 1579) Stefan Batory przekształcił je w uniwersytet. Rozległy kompleks uniwersyteckich zabudowań obejmuje pokaźną część wileńskiej starówki. Zespół uniwersytecki położony jest w sercu Starego Miasta, w dość regularnym czworoboku między Pilies gatve (ul. Zamkowa), Sv. Jono gatve (ul. Świętojańska), Universiteto gatve (ul. Uniwersytecka) i S. Skapo gatve (ul. Skopówka). Zabytkowe budowle, wznoszone zwykle na przestrzeni wieków XV-XIX, reprezentują kilka stylów architektonicznych, począwszy od gotyku, a na klasycyzmie kończąc. Monumentalne gmachy otaczają 12 dziedzińców, nazwanych przeważnie imionami wybitnych postaci związanych z uczelnią.

Litewskie Muzeum Narodowe - powstało z Muzeum Historyczno-Etnograficznego, założonego w 1856 r. na bazie prywatnych zbiorów hrabiego Eustachego Tyszkiewicza. Dziś jest to najstarsza funkcjonująca placówka muzealna na Litwie, w której umieszczono bogate ekspozycje archeologiczne, etnograficzne i historyczne.

Muzeum Mickiewicza – mieści się w niewielkiej kamieniczce przy Bernardyńskiej 11. W 1822 r. w kamieniczce tej wynajmował mieszkanie (na parterze od strony dziedzińca) Adam Mickiewicz: m.in. przygotowywał tu do druku „Grażynę”.

Cmentarz na Rossie - to prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej w Wilnie, jeden z czterech najważniejszych polskich cmentarzy (obok warszawskich Powązek, krakowskiego cmentarza Rakowickiego i lwowskiego Łyczakowa), przy tym bezcenny zabytek architektoniczno- parkowy. Nagrobki Rossy stanowią wyjątkową kolekcję sztuki sepulkralnej o randze europejskiej.

Cerkiew Trójcy Świętej – (Sv. Trejybes cerkve) - wzniesiona z inicjatywy Konstantego Ostrogskiego na pamiątkę zwycięstwa nad wojskami moskiewskimi pod Orszą w 1514 r., przez Zygmunta III Wazę została przekazana unickiemu (greckokatolickiemu) zakonowi bazylianów. Cerkiew znajduje się przy Ausros Vartu gatve 7b (ul. Ostrobramska), mniej więcej vis-a-vis ostrobramskiego kościoła św. Teresy.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry