SuperMiejsca.pl poleca

Wiedeń

powrót do listy ciekawych miejsc

Stolica walca

Wiedeń to wymarzone miasto dla każdego, kogo interesuje historia, architektura i sztuka. Przez wieki, Wiedeń kształcił i wychowywał artystów słynnych na cały świat.

Wiedeń

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Wiedeń to stolica Austrii, leży u stóp Lasów Wiedeńskich, północno-wschodniego pogórza Alp. Położony jest przy skrzyżowaniu starych szlaków komunikacyjnych znad Bałtyku do Adriatyku i od Alpejskiego cypla do węgierskiej równiny. Dzięki takiej lokalizacji stolica Austrii stała się ważnym węzłem handlowym pomiędzy różnymi prowincjami i krajami.
Wiedeń jest wymarzonym miastem dla każdego, kogo interesuje historia, architektura i sztuka. Można tu przechadzać się wzdłuż ścieśnionych, średniowiecznych uliczek albo przez imperialistyczne place, oglądać pałac Schönbrunn lub Cesarski Pałac (Hofburg), idąc śladami Cesarza Franciszka Józefa. Wiedeń posiada szeroki wachlarz kulturalnych atrakcji, takich jak: teatry, filmy, festiwale taneczne, opera albo operetka, wystawy i koncerty. Warto odwiedzić jedną ze sławnych wiedeńskich kawiarenek lub tradycyjne tawerny winne, bądź zaspokoić apetyt w bardziej lub mniej ekskluzywnej restauracyjce.
Wiedeń od wieków kojarzony jest z muzyką, domem Straussa, Mozarta, Beethovena czy Schuberta. Ta wybitna muzyczna spuścizna zachowała się aż do obecnych czasów. Filharmonia Wiedeńska jest jedną z największych orkiestr świata, Wiedeński Chór Chłopięcy jest znany w całej Europie, a Wiedeńskie Konserwatorium wykształciło niezliczoną liczbę międzynarodowych zwycięzców nagród we wszystkich muzycznych dyscyplinach. Przez wieki, Wiedeń kształcił i wychowywał artystów słynnych na cały świat. Namiętność władców austriackich do sztuki zrobiła z Wiednia jedno z centrów artystycznego świata. Jedno z największych i najbardziej dystyngowanych muzeów świata - Muzeum Sztuk Pięknych mieści w sobie bezcenne dzieła sztuki.
Językiem urzędowym jest j.niemiecki, a obowiązująca waluta to euro (1 euro = 100 eurocentów).

Atrakcje Wiednia:

  • Schönbrunn - jeden z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie, była rezydencja letnia rodziny cesarskiej. W roku 1830 urodził się tu cesarz Franciszek Józef, który poślubił czarującą Sisi i którego panowanie przypada na lata 1848-1916. Monarcha spędził ostatnie lata swojego życia wyłącznie w pałacu, który już 2 lata po zgonie cesarza przeszedł w ręce administracji młodej republiki. Od tego czasu pałac jest ze względu na swoje historyczne znaczenie, swoje niepowtarzalne położenie i wspaniałe wyposażenie jednym z głównych zabytków Wiednia i dziedzictwem kultury UNESCO.
  • Muzeum Sisi – muzeum mieście się w cesarskich apartamentach Hofburgu, z najcenniejszymi eksponatami oraz licznymi osobistymi przedmiotami, które były własnością królowej Elżbiety, a także najsłynniejsze portrety pięknej monarchini.
  • Hofburg – przepiękny pałac wybudowany w XIII przez rodzinę Habsburgów, jest miejscem gdzie na wieki przetrwało dziedzictwo austriackiej kultury narodowej. Dziś jest kompleksem pałacowo-ogrodowym. W budynku w skrzydle Leopolda znajduje się obecnie rezydencja prezydenta Austrii. W apartamentach Franciszka Józefa i Elżbiety mieści się muzeum, na Placu św. Michała mieszczą się wykopaliska z czasów rzymskich. Co niedzielę w Hofburgu, w gotyckiej kaplicy, będącą jedyną pozostałością po średniowiecznym zamku, który był zalążkiem całego kompleksu, śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. Na placu In der Burg stoi pomnik cesarza Franciszka II. W kompleksie mieści się jedno z najważniejszych centrów kongresowych Wiednia. W komnacie srebrnej odwiedzający obejrzeć mogą ciekawą kolekcję porcelany i zastawy stołowej. Podziwiać też można tu skarby kultury świeckiej i sakralnej, zebrane w cesarskim skarbcu.
  • Belweder - to barokowe arcydzieło składa się właściwie z dwóch pałaców (Dolny Belweder i Górny Belweder), w których mieszczą się zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Poza pięknymi pałacami i ogrodem, na terenie Belwederu można tu zobaczyć wiele ślicznych fontann i pomników.
  • Ratusz wiedeński (Rathaus) znajduje się na placu, który za czasów cesarstwa był miejscem musztry i parad armii. Powstał on w latach 1872-1883, a jego budowniczym był Fridrich von Schmidt. Po wybudowaniu, wraz z Uniwersytetem i Parlamentem szybko stał się centrum administracyjnym miasta. Wybudowany w stylu gotyckim posiada strzelistą, stumetrową wieżę, na szczycie której umiejscowiony jest 3-metrowy posąg nazywany Żelaznym Człowiekiem.
  • Bulwar Ringstrasse – wspaniały bulwar wiedeński, wzdłuż którego ciągnie się zaprojektowana z rozmachem ulica, przy której znajdują się reprezentacyjne budynki publiczne, prywatne pałace, place i parki, pomniki i eleganckie kawiarnie.
  • Krypta cesarska (Kaisergruft) znajduje się pod kościołem Kapucynów (Kapuzinerkirche) na Nowym Rynku (Neuer Markt). Powstała z inicjatywy cesarzowej Anny i właśnie w niej zostały złożone prochy jej i jej męża, cesarza Macieja. Później chowano tu kolejnych Habsburgów.
  • Teatr Dworski (Burgtheater) został zbudowany w latach 1874-1888. Architektami byli Gottfrid Semper i Karl von Hasenauer. W dużym stopniu zniszczony w pożarze wywołanym w 1945 roku podczas alianckich bombardowań. W roku 1955 zakończono prace restauracyjne i od tej chwili uważany za jeden z najpiękniejszych teatrów Europy.


Wiedeń… od kuchni …

Wiedeń jest jedynym z nielicznych miast, od którego nazwę wzięła kuchnia: kuchnia wiedeńska. Kontynuuje ona tradycje kulinarne starej monarchii naddunajskiej, adaptując dla potrzeb współczesnych smakoszy wiedeński gulasz, czeskie knedle i alpejskie ragout z jelenia oraz słodkie desery - od tortu Esterhazy przez tort Dobosa po serowe kołacze. Tradycyjna kuchnia austriacka jest bardzo ciężka i obfituje w dania mięsne. W niektórych częściach Austrii wegetarianie będą mieli trudności ze znalezieniem czegoś dla siebie. Wiele lokali serwuje jednak co najmniej jedno danie wegetariańskie i w ogóle notuje się tendencję do podawania lekkich zdrowych posiłków, zwanych Fitnessteller, zwłaszcza latem. Prawdziwym rarytasem dla podróżujących po Wiedniu są wiedeńskie kawiarnie. Można się tu samemu przekonać, jak cudownie smakuje wiedeńska kawa (woda z górskich źródeł, która płynie z każdego kranu, znakomicie się do tego przyczynia) i jak relaksujący może być Wiedeń, jeśli mu na to pozwolimy.

 Chcesz wybrać się na dłuższą wycieczkę do Wiednia? Skorzystaj z oferty wybranych hoteli i zarezerwuj nocleg:
 
www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/at/Austria/16480/Vienna

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry