SuperMiejsca.pl poleca

Tadż Mahal

powrót do listy ciekawych miejsc

Cud Indii

Tadż Mahal to przypominający pałac grobowiec wybudowany w Agrze – mieście odległym o około 200 km od Delhi.

Tadż Mahal

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

To jeden z głównych punktów wycieczek po Indiach. Należy on do 7 współczesnych cudów świata, a poza tym znajduje się na liście UNESCO. Wybudowany jest z białego marmuru, a inkrustowany – szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami: koralami, turkusami, jaspisami, jadeitami, lapisami lazuli.
Druga żona wielkiego cesarza Mogołów Szachdźahana – Mumtaz Mahal („Wybranka z Pałacu”) – była nie tylko jego żoną, ale też przyjaciółką, doradczynią w sprawach politycznych i towarzyszką przez 17 lat. Gdy zmarła z wycieńczenia po urodzeniu 14 dziecka, władca zarządził żałobę narodową. Usiłując zagłuszyć rozpacz, cesarz zaplanował budowę jej mauzoleum. Postanowił wystawić Mumtaz piękny grobowiec, w którym spoczęła razem z dzieckiem. Dziś jest też tam grób cesarza. Zwołał najwybitniejszych architektów i rzemieślników, by zlecić prace nad tym dziełem. Podjęli się ich Ustad (Mistrz) Isa Chan Effendi, Pers z Szirazu. Jego uczeń – Ustad Ahmed wykonał dekoracje, a Ismail Chan – kopułę. Jedna z legend mówi, że władca, dzięki któremu rozkwitła sztuka w Agrze, wcale nie był tak wrażliwy. Kazał ściąć architekta i głównego budowniczego, aby nigdy nie wznieśli równie pięknego dzieła.
Tadż Mahal wybudowano zgodnie ze stylem monumentalnych grobowców, traktowanych z takim samym szacunkiem jak meczety. Budowle te mają standardowy wzór – wielką kopułę w kształcie cebuli, kanały wodne, ogród podzielony na cztery części, plintę i minarety. Budowniczym Tadż udało się połączyć te pospolite elementy w wyjątkową całość, która jest udoskonaloną wersją mogolskiego mauzoleum ogrodowego, zbudowanego dla Humajuna. Proporcje są tu doskonalsze, luksusowy marmur zajął miejsce piaskowca, a cały cokół z budynkiem mauzoleum zostały przesunięte ze środka na koniec ogrodu, dzięki czemu korzystają ze światła odbitego w rzece. Abstrakcyjnej logice tego układu przeciwstawia się wyposażenie wnętrz, marmurowych, o ceramicznych ozdobach i metalowych ażurach. Nieporównany wdzięk tych architektonicznych koronek przypomina przepych i bogactwo inwencji perskich wzorów. Prace nad Tadż Mahal trwały 22 lata. Robotnicy i rzemieślnicy przybyli z Bagdadu, Delhi, Samarkandy i innych miast azjatyckich.
Ogrodzenie przed cokołem znaczy miejsce, gdzie spoczywało ciało Mumtaz podczas budowy Tadż Mahal. Po lewej stronie budynku grobowca stoi meczet. Mury głównego grobowca, wyniesionego na cokole, zdobią wersety z Koranu, płaskorzeźbione panele i inkrustacje. Wewnątrz sarkofagi Mumtaz i Szahdźahana otacza subtelnie zdobiona, ażurowa parawanowa ścianka (ich prawdziwe groby znajdują się w zamkniętej krypcie poniżej).
Kopuła jest islamskim symbolem kobiecości i raju. Kopuła to również niebo, a narożna budowla poniżej - ziemia. Jednak grobowiec to coś więcej niż symbol raju, którym zostaną nagrodzeni wierni. Jest to też symbol królewskiego ogrodu rozkoszy i soczysta oaza na skwarnej pustyni. Szahdźahan dodał jeszcze jeden, polityczny aspekt – Tadż Mahal symbolizuje potęgę islamu i Indii.
Sylwetka Tadż pojawia się wszędzie tam, gdzie ktoś chce za pomocą jednego obrazu przywołać na myśl Indie. Spotkanie z tym mauzoleum nie przyniesie rozczarowania - można je oglądać wielokrotnie i zawsze potrafi nas czymś zaskoczyć.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry