SuperMiejsca.pl poleca

Sycylia

powrót do listy ciekawych miejsc

Perła Morza Śródziemnego

Sycylia to największa z włoskich wysp i prawdziwy raj dla turystów. Sycylię warto nie tylko odwiedzić, ale także zwiedzić. Bo każda część wyspy jest inna. Północne wybrzeże jest z reguły skaliste, a wapienne i wulkaniczne góry wyrastają w

Sycylia

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Na południu ciągną się kilometrami piaszczyste plaże. Nie trzeba się tutaj martwić o pogodę, bo latem temperatura sięga 30 st. C. a niebo jest praktycznie zupełnie bezchmurne. Komu zrobi się za gorąco, znajdzie ochłodę w ciepłej, turkusowej a w dodatku bardzo czystej wodzie. Już tylko dla wygrzewania się w słońcu i wodnej kąpieli warto tu przyjechać. A przecież Sycylia kusi w inny jeszcze sposób.
Każdy, kto odwiedzi Sycylię nie może zapomnieć o spróbowaniu wyśmienitej kuchni i wspaniałych wyrobów cukierniczych. Odwiedzający Sycylię koniecznie powinni spróbować sycylijskich serów, oliwek i szynki. Smakują wybornie! Podobną rozkosz dla podniebienia stanowią rozpływające się w ustach lody.
Kolejnymi atutami wyspy są krajobrazy i miasta z antycznymi zabytkami. Od oglądania tych okazałości można dostać zawrotu głowy...
Nadal czynny największy wulkan w Europie - Etna cieszy się dużą popularnością wśród gości odwiedzających wyspę, których nie zniechęcają nawet liczne trzęsienia ziemi.
Miastami godnymi odwiedzenia są: Palermo, Taormina, Syrakuzy, Katania i Noto.

Palermo - to kulturalna, gospodarcza i turystyczna stolicą Sycylii. Do głównych zabytków Palermo należą pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropoli, na przykład pałac królewski, który w XI wieku na ruinach zamku arabskiego wznieśli Normanie. To w nim znajduje się słynna XII-wieczna Capella Palatina, arabsko-bizantyjskie sklepienie stalaktytowe i pochodzące z XII wieku mozaiki. W Palermo warto też przyjrzeć się Katedrze S. Rosalia, której posadzki liczą sobie już ponad 700 lat i gdzie mieszczą się grobowce dawnych królów. Miłośnicy zabytkowych kościołów będą zachwyceni różnorodnością budowli pochodzących z rozmaitych okresów. Zwiedzić można tutaj wiele kościołów romańskich - np. kościół S. Cataldo i S. Giovannidegli Eremiti, S. Giovanni dei Lebrossi, della Martorana, del Vespro. Są tu też pochodzące z XII wieku pałace Zisa i Cuba. Świątynie gotyckie na Sycylii to m.in.: S. Agostino, della Gancia, delle Ree Pentife i della Catena. Z tego okresu pochodzą także pałace Chiaromonte, Sclafani, Pietratagliata, Abbatelli, Aiutamicristo i Marchesi. W spuściznie po renesansie zachowały się kościoły S. Maria dei Miracoli, S. Giovanni di Napoletani, S. Gorgio dei Genovesi oraz pałace Scavuzzo, Fieravecchia. Nie braknie tu również budowli barokowych, do których należą kościoły S. Matteo, S. Giuseppe, S. Teresa, del Salvatore i del Olivella.

Taormina – miasto to wznosi się na skalnym tarasie, 200 m n.p.m. Już z daleka zobaczyć można domy przyklejone do zbocza, zatoczki z pasmami plaż i wysepki. Jedna z nich, Isola Bella (Piękna Wyspa), jest połączona z lądem wąską groblą tworząc malowniczy cypel. Po mieście można spacerować godzinami. Tyle tutaj stromych uliczek, placów, zaułków. I wszędzie mnóstwo małych sklepów z pamiątkami oraz kafejek. Z Taorminy rozciąga się przepiękny widok na Etnę. Zakochani w niezapomnianych krajobrazach nie mogą pominąć Gole Alcantra - doznają tu niesamowitych przeżyć estetycznych, mogąc oglądać zespół zapierających dech w piersiach malowniczych wodospadów. Warto też zobaczyć starożytny Teatr Grecki, a za jego sceną - potężny wulkan. Kto chce stanąć z wulkanem oko w oko, może wybrać się na wycieczkę w pobliże krateru (do wysokości 2760 m n.p.m.). U podnóża wulkanu można także zagrać w golfa i w tenisa na świetnie utrzymanych kortach. Taormina to również idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników windsurfingu, nurkowania, czy trekkingu.

Syrakuzy – ojczyzna Archimedesa, jednego z najwybitniejszych fizyków i matematyków wszechczasów oraz miasto cudu. Cud zdarzył się w sierpniu 1953 r., kiedy to Matka Boża z gipsowej płaskorzeźby na jednym ze skwerów zapłakała ludzkimi łzami. Dla Madonny zbudowano Santuario Della Madonna Delle Lacrime, które w 1994 r. poświęcił Jan Paweł II. Dziś w ołtarzu zobaczyć można niewielki biały wizerunek Maryi, która podobno od czasu do czasu płacze... W Syrakuzach znajdują się słynne katakumby pod kościołem San Giowvani, gdzie kazania wygłaszał apostoł Paweł. Przede wszystkim jednak Syrakuzy są zagłębiem starożytnych zabytków. Najstarsza część miasta, leżąca na wyspie Ortigia, została założona przez Greków 2800 lat temu. Do tej części miasta prowadzi brama Porta Marina z XV w. Gratką dla miłośników sztuki jest też barokowa katedra, zbudowana na ruinach greckiej świątyni Ateny. W środku budowli, tam, gdzie kiedyś oddawano cześć bogini, wznoszą się ołtarze świętych. Fantastyczną, antyczną atrakcją są też ruiny świątyni Apolla, które wykopano dopiero około 70 lat temu. W Syrakuzach zobaczymy także XIII-wieczny Zamek Maniace, jak również inne pałace pochodzące z XIV i XV wieku. Syrakuzy znane są również z tego, że można tu zobaczyć cudownie zielone, fantastycznie zagospodarowane parki i niepowtarzalne fontanny, z których najsłynniejsze to Ciane i fontanna Artusa.

Katania – to malownicze miasto ze wspaniałymi, długimi, piaszczysto-żwirkowymi plażami, otulone wysokimi klifami. Usytuowane na nich hotele oferują sporo rozrywek, które dla amatorów spędzania czasu na plaży organizują zawodowi animatorzy i instruktorzy sportów wodnych. Można tu więc pograć w siatkówkę, wypożyczyć wszelaki sprzęt sportowy czy zamówić sympatyczny rejs statkiem.
Choć Etna nie szczędziła miastu kataklizmów, mimo licznych erupcji, pożarów i trzęsień ziemi Katania nie straciła najważniejszych zabytków. W jednej z najstarszych dzielnic miasta - Piazza Duomo - można  wciąż podziwiać starożytne ruiny intrygująco przeplatające się z bogatymi w zdobienia budynkami z baroku. Wśród nich uwagę przyciąga monumentalna katedra i nietypowa fontanna w kształcie słonia, zaprojektowana przez włoskiego artystę, Vaccariniego. Imponująco prezentuje się też wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku na polecenie cesarza Fryderyka XI zamek Ursino.

Noto - niezwykłe miasto kuszące przyjezdnych swym przepychem. Miasto nie ma sobie równych na Sycylii pod względem harmonii architektury i jakości detali. Za najpiękniejszy plac na wyspie uchodzi Piazza Municipio, zamknięty kolumnadą ratusza z XVIII w. Pobliska katedra zachwyca złoconą fasadą. A jakby kruszcu było mało, prowadzą do niej jeszcze złociste schody. Kto będzie w Noto wiosną, niech pamięta o l`Infiorata. W kwietniu lub maju w mieście odbywa się festiwal kwiatów. Na jednej z ulic układany jest dywan z 400 tys. róż, margerytek, fiołków. Można nacieszyć oczy kolorami, a potem wygrzewać się w słońcu nad ciepłym morzem.
Przy deptaku Corso i na Piazza XVI Maggio stoją kościoły ze złoconymi fasadami: San Domenico i San Francesco. W dzień urzekają kolorami, a nocą, podświetlone, zdają się płonąć.

Bezcenne zabytki Sycylii:
Pałac Królewski w Palermo - wzniesiony w XI przez Normanów na ruinach zamku arabskiego, wewnątrz którego znajduje się słynna Capella Palatina z XII wieku, arabsko-bizantyjskie sklepienie stalaktytowe, mozaiki z XII wieku.
Teatr Grecki - wybudowany w Syrakuzach w V w. p.n.e. Wykute w skale stopnie pamiętają czasy, gdy grywano tutaj sztuki Ajschylosa, a na widowni siedział matematyk Archimedes.
Castello Maniace - forteca w Syrakuzach (XIII w.), malowniczo położona na cyplu wyspy Ortigia.
Zamek Ursino - to forteca w Katanii, która jako jedyny średniowieczny budynek przetrwała wybuch wulkanu który pochłonął niegdyś całe miasto. Budowla pochodzi z 1240 roku i została wzniesiona w celu ochrony miasta od strony morza; zamek pełnił również role siedziby rodziny królewskiej oraz więzienia. Od 1934 roku znajduje się tutaj Muzeum Miejskie, gdzie można podziwiać liczne obrazy, rzeźby, również z brązu oraz ceramikę. Niektóre z naszych mieszkań znajdują się przy placu na którym usytuowany jest zamek.
Kościół San Pancrazio - wzniesiony w XVI w. w Taorminie na ruinach greckiej świątyni. Zachowały się w nim antyczne freski i ozdoby z marmuru.
Palazzo Corvaja – zamek, który w X w. był częścią umocnień zbudowanych w Taorminie przez Arabów, którzy panowali na Sycylii. Zachwyca niezwykłym połączeniem stylów: arabskiego, normańskiego i gotyckiego.  
Fontanna Herkulesa - stoi w willi Ercole w Noto. Starożytny posąg Herkulesa przetrwał trzęsienie ziemi z 1693 r.
 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry