SuperMiejsca.pl poleca

Stambuł

powrót do listy ciekawych miejsc

Starożytne Bizancjum

Stambuł to największe miasto Turcji i jednocześnie jedno z największych miast świata. Położone po obu stronach cieśniny Bosfor. Uznane za Europejską Stolicę Kultury 2010.

Stambuł

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Spacerując dzielnicą Eminönü i Krytym Bazarem napotkamy gwar, intensywne zapachy przypraw, odgłosy orientalnej muzyki, liczne kramy oraz „kolorowe” sklepy, Złotą Uliczkę, która specjalizuje się w sprzedaży kosztownej, ale efektownej biżuterii.

Atrakcje turystyczne

Hagia Sofia – czwarty pod względem wielkości kościół świata; dawniej był to meczet, a od 1934 roku znajduje się w nim muzeum. Przez wieki uważano tę świątynię za wzór budowli sakralnej niemożliwy do prześcignięcia oraz symbol Kościoła bizantyjskiego

Muzeum Mozaiki – muzeum znajdujące się w Wielkim Pałacu; mozaiki prezentowane w nim pochodzą z czwartego i piątego wieku; zostały one odkryte w 1933 roku, a zaprezentowane w latach pięćdziesiątych.

Muzeum Archeologiczne – muzeum tworzone przez trzy działy: Muzeum Starożytnego Egiptu (działa ludów azjatyckich, pochodzące z Egiptu, Anatolii oraz Mezopotamii); Pawilon fajansowy (prezentuje eksponaty będące dziełami sztuki ceramicznej tureckiej oraz islamskiej); Muzeum Dzieł Starożytnych (posągi, sarkofagi, płaskorzeźby, monety).

Muzeum Adama Mickiewicza – muzeum znajdujące się w domu, w którym 26 listopada 1855 roku zmarł Adam Mickiewicz; otwarte w 1955 roku, czyli w stuletnią rocznicę śmierci wieszcza; muzeum stanowi oddział Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej; prezentowana ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Błękitny Meczet – meczet powstały z polecenia sułtana Achmeda; pierwszy meczet Stambułu; uznawany za jeden z najwspanialszych przykładów tak zwanego „klasycznego” okresu w tureckiej sztuce islamskiej.

Kryty Bazar – zajmujący ogromny obszar, bo aż 30 hektarów, stąd zwany wielkim bazarem; sprzedawane są tu: przyprawy, biżuteria, dywany oraz wyroby garncarskie.

Wieża Galata – zwana również Wieżą Chrystusa lub Wspaniałą Wieżą; wzniesiona w 1384 roku; w szesnastym wieku znajdowało się w niej więzienie, a obecnie mieści się tu: klub, restauracja, sklep z pamiątkami; jest ona doskonałym punktem widokowym.

Pałac Topkapi – główna siedziba sułtanów przez prawie czterysta lat; obecny wygląd pałacu jest efektem licznych przebudowań; główny punkt wycieczek obok Hagia Sofia.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry