SuperMiejsca.pl poleca

Sofia

powrót do listy ciekawych miejsc

W mieście artystów

Sofia jest największym miastem Bułgarii oraz jej stolicą. Ma ona za sobą długą i ciekawą historię, o której świadczą zabytki zachowane z różnych epok. Najstarsze z nich pochodzą ze zmierzchu starożytności. Tutejsze kluby, restauracje, knaj

Sofia

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Sofia jest największym miastem Bułgarii oraz jej stolicą. Ma ona za sobą długą i ciekawą historię, o której świadczą zabytki zachowane z różnych epok. Najstarsze z nich pochodzą ze zmierzchu starożytności. Tutejsze kluby, restauracje, knajpki oraz puby oferują specjały regionalnej kuchni oraz wyśmienite wina. Prezentując Sofię, nie można zapomnieć o przybliżeniu jej lokalizacji. Stolica Bułgarii położona jest bowiem w malowniczej Kotlinie Sofijskiej, w samym środku Półwyspu Bałkańskiego. Ze wszystkich stron Sofia otoczona jest górami: północną część miasta okala Stara Płanina, na południu – pasmo Witosza, na południowym-zachodzie – górami Lulin, na południowym-wschodzie – Górami Łozińskimi.

  Atrakcje turystyczne w mieście Sofia

  •  Cerkiew Bojanska – cerkiew znajdująca się w dzielnicy Bojana; fundatorami budowli byli: Sewastokrator Kałojan oraz jego żona – Deisława; ich postacie znalazły się na jednym z fresków świątyni; budowla jest dobrze zachowanym przykładem architektury z doby feudalizmu; uznaniem wśród znawców sztuki cieszą się malowidła z okresu średniowiecza oraz portrety, które dzięki detalom w przedstawianiu ubioru oraz twarzy, są arcydziełami, jak na tamte czasy.
  • Bazylika Św. Zofii – budowla wzniesiona na najwyższym miejscu w mieście, czyli na Placu Aleksandra Newskiego; wybudowana prawdopodobnie w szóstym wieku; jej trzy nawy tworzą razem kształt krzyża; jej wymiary to: długość – 47 metrów, szerokość – 20 metrów, wysokość kopuły – 20 metrów; Bazylika św. Zofii to jeden z bardziej istotnych budowli regionu bałkańskiego.
  • Cerkiew Aleksandra Newskiego – budowla sakralna wzniesiona w przeciągu lat 1904-1912; położona w niewielkiej odległości od Bazyliki Św. Zofii; powstała według projektu Aleksandra Pomerancewa; jej powierzchnia to 3170 metrów kwadratowych; wymiary budowli: 72x55 metrów; wysokość dzwonnicy: 52 metry; wysokość kopuły: 42 metry; waga najcięższego dzwonu znajdującego się w dzwonnicy: 11,8 tony; nad malowidłami ściennymi zdobiącymi wnętrze świątyni pracowali najwybitniejsi malarze pochodzenia bułgarskiego oraz rosyjskiego; godne uwagi są również wybitne rzeźby wykonane w drewnie; podziemia budowli kryją cenne ikony oraz dzieła sztuki, w szczególności te ze złota.
  • Cerkiew „Sveti Georgi” – najstarsza budowla w mieście Sofia; wzniesiona w czwartym wieku.
  • Cerkiew „Sweta Nedelja” – budowla będąca obecnie katedrą biskupią w Sofii; wzniesiona prawdopodobnie w dziesiątym wieku; nazwą odwołuje się do świętej Niedzieli, która była męczennicą z trzeciego wieku, znaną w Polsce pod imieniem świętej Kyriaki; w świątyni spoczywają prochy serbskiego króla Stefana II Milutina, co przyczyniło się do tego, że pod koniec dziewiętnastego wieku oraz na początku dwudziestego cerkiew nazywana była „Świętym Królem”.
  • Kościół świętego Jerzego – rotunda wybudowana przez Rzymian z czerwonej cegły w czwartym wieku naszej ery; jej wnętrza zdobią freski powstałe w przeciągu wieków XII-XIV. 

Bułgaria to państwo, w którym powstało wiele szkół artystycznych. Zasługą ich absolwentów stały się cenne dzieła malarskie, architektoniczne zdobiące nie tylko samą Sofię, ale i pozostałe miasta bułgarskie. Przyciągają on turystów równie mocno, jak i piękne krajobrazy tego państwa.


powrót do listy ciekawych miejsc | do góry