SuperMiejsca.pl poleca

Saloniki

powrót do listy ciekawych miejsc

Druga Stolica Grecji

Saloniki

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Saloniki są po Atenach drugim pod względem wielkości miastem greckim. To ośrodek administracyjny największego greckiego regionu – Macedonia. Położone są w północnej części kraju – nad Zatoką Salonicką. Nieoficjalnie mówi się o nich, że to druga stolica Grecji lub też stolica Macedonii. Saloniki mają za sobą burzliwą historię. Przez wieki przechodziły z rąk do rąk. Obecnie są kwitnącym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, dzięki czemu umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością.

 Zabytki i miejsca godne uwagi

  •  Rotunda świętego Jerzego – najstarsza budowla zachowana w Salonikach; wybudowana w czwartym wieku z polecenia cesarza Galeriusza; miała stać się jego mauzoleum, ale nigdy nim nie była ze względu na fakt, że zmarł on na obczyźnie; rotunda pełniła najpierw funkcję kościoła chrześcijańskiego, następnie meczetu, a później była siedzibą muzeum sztuki palochrześcijańskiej.
  • Bazylika świętego Dymitra – budowla wzniesiona dla uczczenia świętego męczennika za panowania cesarza Galeriusza. Obecny jej wizerunek to rekonstrukcja bazyliki pobudowanej w piątym wieku, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru miasta w 1917 roku. Jednak w krypcie można zobaczyć autentyczne fragmenty pochodzące z dawnej bazyliki pobudowanej na grobie świętego Dymitra oraz z łaźni rzymskich, w których był uwięziony i został stracony.
  • Bazylika świętej Zofii – budowla wzniesiona w ósmym wieku; podobnie jak Bazylika świętego Dymitra została przez Turków przekształcona na meczet.
  • Łuk Galeriusza – wybudowany w czwartym wieku, czyli w czasach, kiedy saloniki były własnością cesarstwa rzymskiego; znajduje się on na dawnym skrzyżowaniu szlaków oraz nieopodal najbardziej ruchliwych ulic współczesnych Salonik; łuk został wzniesiony jako hołd cesarzowi Galeriuszowi.
  • Akropol – znajduje się tam fragment murów obronnych pochodzący z czwartego wieku, które były przebudowywane w czasach bizantyjskich i w okresie tureckim; najciekawsze pozostałości średniowiecznej budowli to Wieża Łańcuchowa oraz odcinek murów obronnych znajdujący się między wieżami: Paleologos a Andronikos.
  • Biała Wieża – wzniesiona w latach 1520-1566 za panowania sułtana Sulejamana Wspaniałego; liczy ona 35 metrów; uważana jest za symbol miasta; obecnie znajduje się we wieży Muzeum Kultury Bizantyjskiej, w którym można podziwiać piękne ikony, mozaiki oraz freski; na najwyższym piętrze znajduje się kawiarnia, z której tarasu można podziwiać niezapomniany widok na miasto oraz zatokę.
  • Muzeum Archeologiczne – godne polecenia, ponieważ na podstawie prezentowanych w nim eksponatów można prześledzić całą historię dynastii oraz państwa macedońskiego; można powiedzieć, że muzeum posiada prawdziwe skarby, ponieważ znajdziemy tu liczne wyroby ze złota, srebra, kości słoniowej, brązu.
  • Macedońskie Muzeum Etnograficzne – najlepsze muzeum etnograficzne w Grecji; prezentuje eksponaty, które „opowiadają” o codziennym życiu dawnego społeczeństwa.

Salonik są miastem, w którym w pełni można odczuć grecką kulturę. Festiwal Piosenki Greckiej, parady, tańce, koncerty, wystawy to tylko niektóre atrakcje, które przygotowuje miasto dla odwiedzających je turystów.

 

 

 

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry