SuperMiejsca.pl poleca

Rzym

powrót do listy ciekawych miejsc

Wieczne Miasto

Rzym kusi każdego, kto zapragnie przejść się tymi samymi drogami, którymi chadzali najwięksi rzymscy patrycjusze, filozofowie, wojskowi, apostołowie i papieże.

Rzym to stolica Włoch, największe miasto w kraju, położone na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Historyczne centrum miasta jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Na wschodnim brzegu Tybru, zwłaszcza na terenie na południe od Piazza Venezia skupiają się pozostałości antycznego Rzymu. Na północny zachód i wzdłuż Tybru, pomiędzy Via del Corso i Corso Wittorio Emanuele II znajdują się zabytki z okresu miasta średniowiecznego.
 

Atrakcje Rzymu:

  • Koloseum - znany na całym świecie symbol Rzymu. Prawdziwa nazwa zabytku to Amfiteatr Flawiusza.
  • Forum Romanum - miejsce, gdzie w antycznym Rzymie zbierali się jego mieszkańcy. Tu niegdyś podejmowane były ważne decyzje odnośnie wielkich spraw publicznych i prywatnych. Tu miały miejsce liczne publiczne dyskusje, tu wymierzano sprawiedliwość, tu też działali wielcy adwokaci - zwani "Forenci".
  • Kapitol - ważne centrum historyczne. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu wzgórz, na którym położony jest Rzym. W Pałacu Konserwatorów na Kapitolu przechowywana jest Wilczyca kapitolińska - symbol Rzymu. Jest to słynna brązowa rzeźba z ok. 470 p.n.e., przedstawiająca wilczycę karmiącą bliźnięta. Jej kopia została umieszczona na kolumnie w Kapitolu.
  • Plac Wenecki - centrum rzymskiego życia politycznego, religijnego i społecznego a także punkt orientacyjny dla zwiedzających. Tu zbiegają się najważniejsze arterie komunikacyjne miasta. Na placu stoi monumentalny Pałac, który był najpierw rezydencją papieską, później siedzibą ambasady Weneckiej a obecnie mieści się tu muzeum.
  • Panteon - jedno z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. Obecnie (od VII w.) jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników.
  • Plac Hiszpański - jedno z najbardziej znanych miejsc w Rzymie, miejsce spotkań cudzoziemców, artystów i młodzieży. Przy Placu Hiszpańskim wznosi się Pałac Propaganda Fide, przy którym pracowali Bernini i Borromini. Po środku wybudowana została niewielka ale urocza fontanna zwana łódeczką Barcaccia. Najpiękniejszą częścią Placu są Schody Hiszpańskie - zwane także Trinita dei Monti - od nazwy kościoła, do którego prowadzą.
  • Bazylika św. Piotra - największa świątynia chrześcijaństwa, gdzie można prześledzić historię chrześcijaństwa i historię sztuki. Poza wnętrzem Bazyliki, do zwiedzania udostępniono również jej podziemia, zwane Grotami Watykańskimi. Bazylikę otacza olbrzymi plac (Plac św. Piotra) otoczony kolumnadą mający formę elipsy. W środku placu znajduje się obelisk egipski znaleziony w cyrku Nerona, na którego szczycie umieszczony został krzyż, symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad pogaństwem. Z dwóch stron obelisku tryskają dwie fontanny.
  • Fontanna di Trevi - imponująca, scenograficzna i wartościowa artystycznie fontanna. Ma ona 20 m szerokości i mierzy 26 m. Zakrywa całą jedną stronę placu Piazza Poli. Na szczycie zostało wyrzeźbione okrycie Klemensa XII przez Paola Benaglia. Cztery statuy umieszczone na balustradzie dzieła Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego symbolizują cztery pory roku. W centrum znajduje się powóz w formie muszli ciągniętej przez dwa koniki morskie a prowadzonej przez dwóch Trytonów. Wszystko zostało wyrzeźbione w marmurze przez Pietra Bracci.

Rzym od kuchni…
     Tradycyjna kuchnia włoska oferuje duży wybór potraw, które mogą zaspokoić nawet najwybredniejsze podniebienia. Kuchnia włoska to przede wszystkim makarony, zupy, ryby i ciasta. Symbolem kulinarnym kraju jest oczywiście pizza i spaghetti. Ponadto znane są także: lasagne, tortelini (pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym), risotto lub Minestrone. Godne polecenia są: kotlet mediolański (cotoletta alla milanese) - odpowiednik sznycla po wiedeńsku, busecca - rodzaj flaków z kawałkami mięsa cielęcego i wołowego. Koniecznie trzeba skosztować lokalnego specjału - przyrządzanej na wiele sposobów ryby miecz.
Włosi kochają także kawę. Prawie wszyscy zaczynają tradycyjnie dzień od małej czarnej, czyli espresso. Spośród napojów alkoholowych uznaniem cieszą się: Martini (włoski wermut), Campari (czerwone wino ziołowe), Grappa (winiak destylowany ze świeżych sfermentowanych wytłoczyn po produkcji wina, tj. pestek, skórek i łodyżek). Jeśli chodzi o słodkości, znane są włoskie lody oraz tiramisu (biszkopt nasączony espresso, przełożony mascarpone i posypany czekoladą).

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Rzymie zarezerwuj nocelg:

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/it/Italy/5994/Rome 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry