SuperMiejsca.pl poleca

Ryga

powrót do listy ciekawych miejsc

W magicznym mieście

Ryga to stolica Łotwy. Co ciekawe, mieszka w niej niemal połowa mieszkańców tego kraju. Tutaj prawie każdy mówi po rosyjsku, wiele młodych osób zna angielski, więc przybywający turyści, nie będą mieli problemu z komunikowaniem się z mieszka

Ryga

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Ryga to stolica Łotwy. Co ciekawe, mieszka w niej niemal połowa mieszkańców tego kraju. Tutaj prawie każdy mówi po rosyjsku, wiele młodych osób zna angielski, więc przybywający turyści, nie będą mieli problemu z komunikowaniem się z mieszkańcami miasta. To, co przyciąga w to miejsce, to nastój Rygi. Wśród jej mieszkańców wyczuwalne jest pozytywne nastawienie do drugiego człowieka. Miasto natomiast tętni życiem przez całą dobę. Wiele jest tutaj klimatycznych miejsc. Każdy zakątek, uliczka, pomnik, most, kościół opowiadają przybywającym turystom swoje tajemnicze historie. Miasto wygląda wyjątkowo urokliwie wieczorową porą, kiedy oświetlone jest latarniami, a z kawiarni rozbrzmiewa muzyka na żywo.

 Miejsca godne uwagi

  •  Stare Miasto – znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego; ma wiele cennych zabytków; turyści przybywają w to miejsce, by zobaczyć tutejsze kamienice mieszczańskie, pozostałości mrów obronnych, urokliwe, brukowane uliczki; największym zainteresowaniem cieszą się Dom Kotów oraz Trzej Bracia (domy kupieckie stojące ściana w ścianę).
  • Zamek Ryski – wybudowany w latach 1330-1353; pierwotnie był siedzibą zakonu; poprzez wielokrotne modernizacje utracił pierwotne gotyckie kształty; obecnie stanowi siedzibę trzech muzeów; Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej prezentuje eksponaty pochodzące z okresu starożytnej Grecji oraz Rzymu, chińską porcelanę, dzieła malarskie z różnych państw; Muzeum Literatury i Historii Sztuki im. J. Rainisa jest świadectwem krajowego piśmiennictwa, teatru oraz filmu; Muzeum Historii Łotwy ukazuje historię kraju od czasów najdawniejszych do dziewiętnastego wieku.
  • Most zakochanych – wyjątkowo lubiany przez pary; wygląda on bardzo sympatycznie dzięki kłódkom, które zawieszają zakochani ze swoimi imionami.
  • Kościół św. Piotra – jest najważniejszym kościołem starożytnej Łotwy; pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1209 roku; z jego wysokiej wieży można zobaczyć piękną panoramę miasta.
  • Katedra w Rydze – wybudowana w 1211 roku; położona nad Dźwiną; największa świątynia z okresu średniowiecza wśród państw nadbałtyckich.
  • Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego – wzniesiona na przełomie lat 1876-1883 z inicjatywy Piotra Bagrationa; autorem jej projektu jest Nikołaj Chagin; cerkiew prezentuje styl neobizantyjski; największa, bałtycka cerkiew prawosławna.
  • Synagoga Miejska – wybudowana w 1905 roku; dwukrotnie stała się celem ataków bombowych; ma opinię prężnie działającego ośrodka życia żydowskiego; na uwagę zasługują ozdobne filary i galerie znajdujące się w synagodze.
  • Pomnik Wolności – pomnik znajdujący się w centralnej części miasta; jego rangę można porównać do polskiego Grobu Nieznanego Żołnierza; kompanie reprezentacyjne mają tutaj warty; ukazana na pomniku kobieca postać w wyciągniętych ku niebu dłoniach trzyma trzy gwiazdy; symbolizują one trzy historyczne prowincje Łotwy.

  Malownicze widoki znajdziemy nad przepływającą przez Rygę Dźwiną. Polscy turyści wędrujący w kierunku olbrzymich hal targowych na pewno zdziwią się namiastką Warszawy w tym mieście. Ryga ma swój Pałac Kultury i Nauki, który przypomina bardzo ten warszawski, jednak jest on znacznie mniejszy. Dla zmęczonych zwiedzaniem czekają liczne restauracje, w których można posmakować specjałów lokalnej kuchni, takich jak na przykład maizes – zupa z chleba kukurydzianego oraz śmietany. Przybywając do Rygi na dłużej warto wygospodarować czas na odwiedzenie skansenu prezentującego życie dawnej wsi łotewskiej.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry