SuperMiejsca.pl poleca

Praga

powrót do listy ciekawych miejsc

Czarodziejski świat gotyku, baroku - i piwa

Stolica Czech to jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy, uchodzi za czarodziejski świat gotyku i baroku, w którym zaklęta została przeszłość.

Praga

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Miejsce, gdzie to, co minęło, przeplata się z teraźniejszością. Architektura tego miasta to prawdziwa encyklopedia i przekrojowy podręcznik, prowadzący poprzez style i prądy w historii sztuki. Zadziwia niezwykłą atmosferą barokowych kościołów i pałaców, gotyckich wież, renesansowych, secesyjnych i kubistycznych domów mieszczańskich oraz barwnym światem karczm, knajp i tancbud, w których mimo mrowia turystów każdy znajdzie swój kąt, gdzie pożywi się knedlikami i wychyli kufel wyjątkowego piwa.

Stolica Czech składa się z kilku historycznych części stanowiących główny cel wędrówek tysięcy turystów z całego świata. Są to: Stare Miasto z żydowskim Josefovem, Nowe Miasto, Mała Strana, Hradczany i Wyszehrad. Miasta te stanowią największy czeski narodowy rezerwat urbanistyczny.

 

Stare Miasto

To historyczne centrum Pragi, pełniło funkcję „Traktatu Królewskiego”, po którym monarchowie zmierzali na koronację, prezentując się tłumom poddanych. Stare Miasto rozciąga się  w zakolu Wełtawy, pomiędzy mostem Karola a końcem ulicy Celetnej na wschodzie. Najbardziej reprezentacyjne miejsca Starego Miasta a zarazem jego największe atrakcje to:

 

Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí), na którym wznosi się majestatyczny ratusz ze sławnym zegarem astronomicznym – Orloj. Co godzina, od 8.00 do 20.00, zegar rozgrywa ten sam wanitatywny spektakl. W górnych oknach konstrukcji zegara pojawiają się postacie 12 apostołów, którym poniżej grożą: kostucha z klepsydrą otwierająca całe widowisko przy dźwięku dzwonów pogrzebowych, Żyd z mieszkiem srebrników, poganin Turek i wyobrażenie próżności z lustrem w dłoni. Całość kończy ruchoma podobizna kura i wybicie właściwej godziny przez mechanizm zegarowy. Rynek otaczają kilkusetletnie kamienice, reprezentujące głównie barok, ale często pochodzące z okresu średniowiecza.

W roku 2010 przypada 600tna rocznica powstania zegara Orloj. Z tej okazji przygotowano wspaniały pokaz.

Oficjalna strona: zegar Orloj - Praga - Czechy

 

Kościół Marii Panny przed Tynem – położony na północ od ulicy Celetnej, przed dziedzińcem Ungelt. Kościół ten zwany jest także kościołem husytów. Między wieżami był kielich-symbol husytów. Ponieważ w kielichu co roku na wiosnę gniazdo zakładały bociany, kielich został przetopiony i wykonano z tego kruszcu Matkę Bożą depczącą półksiężyc, który miał symbolizować deptanie niewiernych. W kościele znajduje się grób duńskiego astronoma Tychona Brahe.

 

Most Karola (Karlův most), zwany tak dopiero od 1870 r., wcześniej określany był jako Kamienny. Prowadzi ze Starego Miasta na Hradczany przez Małą Stranę. Liczy 520 m długości i 10 m szerokości. Jego ozdobą jest galeria 30 grup rzeźb stawianych już od XVII stulecia.

 

Klementinum - barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego. Dziś znajduje się tu Biblioteka Narodowa. Przy okazji specjalnych wystaw można obejrzeć niezwykle cenne manuskrypty. Dla zwiedzających dostępne są także kaplica lustrzana, w której odbywają się koncerty muzyki kameralnej oraz pełna przepychu Sala Barokowa z 1727r. W samym centrum kompleksu stoi Wieża Astronomiczna, która nieprzerwanie od 1775r. rejestruje stan pogody.

 

Teatr Stanowy – najsłynniejszy praski teatr, w którym wielkie triumfy święcił sam Mozart i w którym kręcono sceny do filmu Milosza Formana „Amadeusz”. Obiekt ufundował hrabia Nostiz. Eleganckie wnętrza teatru z błękitnymi ścianami mieszczą pięć kondygnacji lóż uformowanych w kształcie litery „U” wokół podestu orkiestry.

 

Karolinum - najstarszy uniwersytet w Europie Środkowo-Wschodniej. Założony w 1348 roku staraniem cesarza Karola IV. Obecnie zarezerwowany jest głównie na uroczystości rozdania dyplomów.

 

Josefov - dzielnica Pragi, która stanowiła dzielnicę żydowską (jak krakowski Kazimierz). Swą nazwę zawdzięcza Józefowi II, który przekazał Żydom prawa obywatelskie. Na terenie Josefova znajduje się szereg synagog: Synagoga Hiszpańska (Španělská Synagoga), Synagoga Pinkasa (Pinkasova Synagoga), Synagoga Wysoka (Vysoká Synagoga), Synagoga Maisela (Maiselova Synagoga), Synagoga Klausa (Klauzová Synagoga)oraz Synagoga Staronowa (Staronová Synagoga).

 

Nowe Miasto

To najbardziej żywa część Pragi. Rozciąga się wzdłuż Wełtawy pomiędzy ulicami Na prikope i Narodni na północy a wzgórzem Wyszehrad na południu. Od wschodu graniczy z
Vinohradami – mieszczańską dzielnicą mieszkalną oraz Žižkovem – typową dzielnicą robotniczą. Koncentruje się tu życie handlowe i kulturalne, tu mieszczą się kina, teatry, restauracje, hotele i nocne lokale. Chlubą Nowego Miasta są:

 

Teatr Narodowy (Narodni Divadlo) - budynek wybudowany w stylu neorenesansowym. Na dachu teatru widać gwiazdy, które maja symbolizować to, do czego dąży niemal każdy aktor – do nieśmiertelnej sławy. W środku budynku znajdują się malowidła Fratiska Zeniska, znajdujących się we foyer i na sklepieniu widowni oraz Vojtecha Hynaisa, kóry namalował kurtynę. Pierwsze przedstawienie było jednocześnie premierą opery „Libusza” B. Smetany.

 

Opera Narodowa (Statni opera) – budynek wybudowany w stylu neoklasycystycznym w XIX wieku. Początkowo był to Teatr Narodowy. Otwarto ją 5 stycznia 1888 roku. Budowla zaprojektowana przez znamienitych architektów wiedeńskich Fellnera i Helmera. Swoje dzieło ozdobili trójkątnym frontonem i kolumnami. Teatr rywalizował z Czechosłowackim teatrem Narodowym. Obecnie wystawiane są opery głównie z klasyki włoskiej.

 

Dom Miejski (Obecní dům) – prawdziwe arcydzieło architektury secesyjnej. Budynek mieszczący się na rynku Náměsti Republiky (Plac Republiki), tuż obok Bramy Prochowej. Jest to przebudowana średniowieczna siedziba królewska, w której rezydowali czescy królowie podczas wojen husarskich. Obecnie mieści się w nim wiele sal wystawowych i koncertowych oraz restauracji. Znajduje się tam także sławna Smetanová Sín, w której odbywa się festiwal Praskie Jaro (Praska Wiosna).

 

Ratusz Nowomiejski (Novoměstská radnice) – ratusz z piękną wieżą zbudowany w stylu gotyckim w 1377 roku. Do budynku przylega park miejski.

 

Plac Wacława (Václavské náměstí) - handlowe miejsce Nowego Miasta, słynie z dużej ilości klubów nocnych, dyskotek, restauracji. Na placu znajduje się konny pomnik świętego Wacława oraz gmach Muzeum Narodowego. Plac ma wymiary 750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości. Miejsce to było świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku.

 

Muzeum Narodowe (Národní Muzeum) – ogromny neorenesansowy gmach, wzniesiony w 1890r. Wewnątrz budynku znajdują się zbiory historyczne, archeologiczne oraz zoologiczne i inne. U stóp muzeum znajduje się fontanna – niezbyt udana alegoria czeskiego odrodzenia narodowego w XIX w.

 

Tańczący Dom - znany również jako "Ginger i Fred", pochodzi z 1996 roku, zaprojektowany przez parę architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dojrzeć zarys tańczącej pary.

 

Mała Strana

To stara dzielnica Pragi o arystokratycznym charakterze. Do 1784 samodzielne miasto położone u stóp praskiego zamku, na lewym brzegu Wełtawy. Obecne walory turystyczne tej dzielnicy: wąskie uliczki, zabytkowe kościoły od tych monumentalnych po małe oraz restauracje, w których nie ma wielu turystów. Każdy tam znajdzie spokój i wytchnienie od galopu życia oraz ruchu mechanicznego. Mala Strana nazywana jest także dzielnicą ambasad. Wiele ambasad (w tym polska) mieści się w zabytkowych kamienicach, należących kiedyś do znamienitych europejskich rodów szlacheckich.

 

Plac Małostrański (Malostranské náměstí) - centralny punkt Małej Strany. To jeden z najważniejszych punktów Drogi Królewskiej, którą czescy królowie zmierzali ze Starego Miasta na Zamek Praski. Na środku placu wznosi się potężny barokowy kościół św. Mikołaja z 1735, z którego kopuły roztacza się widok na zabytkowe dzielnice Pragi.

 

Kościół św. Mikołaja - jest to kościół zaliczany do największych świątyń barokowych na świecie. Kościół ma kopułę wysoką na 70 metrów. Wewnątrz kościoła znajdują się freski, figury i liczne ołtarze. Najpiękniejszy fresk wypełnia kopułę i poświęcony jest adoracji Świętej Trójcy autorstwa Franza Palko. Natomiast prawie cała nawa wypełniona jest freskami nawiązującymi do życia św. Mikołaja. Freski te mają łączną powierzchnię 1500 metrów kwadratowych, których autorem jest J. L. Kracker.

 

Wzgórze Petřín - rozległy obszar pełen ogrodów i parków. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa, zmniejszona kopia paryskiej wieży Eiffla. Ma 60 metrów wysokości i 299 schodów prowadzących na sam szczyt. W sąsiedztwie wieży znajduje się Labirynt Luster (Bludiště na Petříné), labirynt ze zwierciadeł oraz diorama pokazująca walkę studentów praskich z wojskami szwedzkimi na moście Karola w 1648 roku. Na wzgórzu znajdują się także dwa kościoły i Mur Głodowy (Hladová źed). prowadzący do obserwatorium astronomicznego. Petřín to idealne miejsce do podziwiania panoramy Hradczan i Starego Miasta. Na wzgórze można pojechać kolejką linową.

 

Hradczany

Siedziba czeskich królów, a od upadku komunizmu – prezydenta. Zamek i katedra górują nad miastem.

 

Zamek na Hradczanach (Prazsky hrad) – olbrzymi kompleks pałaców, kościołów, obwarowań, średniowiecznych wieżyczek, uliczek i katedry rozciągający się na powierzchni 45 hektarów wokół trzech dziedzińców. Będąc na Zamku koniecznie należy zobaczyć pobliski Belweder królowej Anny, Daliborkę oraz koniecznie zejść w dół monumentalnymi Wielkimi Schodami Zamkowymi. Do praskiego hradu należą również oszałamiające rozmachem ogrody.

 

Katedra świętego Wita, Wacława i Wojciecha (Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha) -  to kościół parafialny czeskich królów i habsburskich cesarzy. Budowa świątyni trwała ponad 600 lat. Przy wejściu dostrzeżemy 16-metrowy pomnik ofiar I wojny światowej oraz figurę świętego Jerzego. Wewnątrz zgromadzono cenne czeskie klejnoty koronacyjne. Wspaniała kaplica świętego Wacława, wykonana przez Petra Parléřa, zdobiona jest cennymi kamieniami oraz scenami z życia świętego Wacława. W podziemiach znajdują się grobowce czeskich królów: Karola IV, Wacława IV, Jerzego z Podiebradów i Rudolfa II. Na uwagę zasługuje barokowy nagrobek świętego Jana Nepomucena oraz mauzoleum Habsburga. Główna wieża kościoła ma prawie sto metrów wysokości. Mieszczą się w niej wielkie renesansowe dzwony (Wacława i Zygmunta). Z jej szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Pragę.

 

Wyszehrad

To wzgórze na prawym brzegu Wełtawy, górujące nad południowa częścią Nowego Miasta. Wzgórze stało się drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców w X wieku. To właśnie tutaj Wratysław II uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę. Okazałym obiektem na Wyszehradzie jest kościół św. Piotra i Pawła z XI wieku, przy którym znajduje się cmentarz. Chowano na nim najwybitniejsze osobistości Czech m.in. Bedřicha Smetane.

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry