SuperMiejsca.pl poleca

Paryż

powrót do listy ciekawych miejsc

Miasto zakochanych

W Europie i na świecie Paryż od dawien dawna kojarzony jest przede wszystkim z wieloma zabytkami kultury i sztuki oraz uznawane za światową stolicę architektury, rozrywki i mody.

Paryż jest stolicą i największym miastem Francji, a także jedną z największych i najważniejszych aglomeracji miejskich w Unii Europejskiej. Miasto ma ciekawy, koncentryczny układ przestrzenny z rozchodzącymi się gwieździście bulwarami. Jego oś stanowi dolina Sekwany, która dzieli Paryż na część prawobrzeżną północną Rive Droite i lewobrzeżną południową Rive Gauche, połączone przez 31 mostów. Paryż administracyjnie podzielony jest na 20 dzielnic. Ich numeracja biegnie spiralnie od środka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najważniejsze pod względem turystycznym są dzielnice o numerach od 1 do 8.  
Od setek lat Paryż znajduje się w centrum wydarzeń historycznych, politycznych i gospodarczych. W Europie i na świecie miasto kojarzone jest przede wszystkim z wieloma zabytkami, muzeami oraz jako światowa stolica architektury, mody, rozrywki, kultury i nauki.
Miasto jest ważnym węzłem komunikacji drogowej i jest otoczone trzema obwodnicami: Bulwar Peryferyjny, który biegnie na szlaku XIX – wiecznych fortyfikacji, A86 na bliskich przedmieściach i Francilienne (N104) dalej na zewnątrz miasta. W Paryżu znajduje się główny węzeł krajowej sieci szybkiej (TGV), tradycyjnej kolei i sześć głównych dworców kolejowych. Łączą one kolej z siecią metra, która posiada 380 stacji. Sieć szybkiej kolei miejskiej (RER) prowadzi do najdalszych części aglomeracji. Paryż posiada kilka portów lotniczych. Największe to: Orly położony na południe od miasta, port lotniczy im. Charlesa de Gaullea, znajdujący się w położonym 40 km od centrum Paryża Roissy-en-France oraz port lotniczy Paris-Beauvais obsługiwany głównie przez tanie linie lotnicze, połączenie z centrum jest w przypadku tego portu mniej wygodne niż w przypadku dwóch pozostałych lotnisk. Po Sekwanie kursują batobusy (małe statki wycieczkowe zatrzymujące się w 8 przystaniach, które usytuowane są w najciekawszych obszarach przez które przepływa Sekwana).

Atrakcje:

 • Wieża Eiffla – wieża zbudowano w 1889 r. na południowym krańcu Pola Marsowego, w centrum Paryża, nieopodal Sekwany, na potrzeby Wystawy Światowej w 100 rocznicę rewolucji Francuskiej i zburzenia Bastylii. Wieża, wówczas najwyższa budowla świata, stanowiła bramę na tereny wystawowe. Pomysłodawcą konstrukcji ponad 320 m wieży był Gustaw Eiffel. Wieża opiera się na czterech zakrzywionych pylonach, majestatycznie wznoszących się ku wierzchołkowi, nadających całości kształt wyciągniętej ku górze piramidy. Wewnątrz pylonów kursują windy, umożliwiające wygodny dostęp do trzech platform widokowych na wysokości 58 m, 116 m i 273 m. Wieża stanowi symbol Paryża i Francji.
 • Notre-Dame (Nasza Pani) - wspaniała gotycka katedra zbudowana w latach 1163-1330 na wyspie Cite. Jest ona bez wątpienia szczytowym osiągnięciem francuskiego gotyku. 3 września 2006r. plac przed katedrą, zaprojektowany w czasach Napoleona III, poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul II tj. Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II.
 • Luwr – największe muzeum sztuki na świecie, stworzone pod koniec XVII w. W latach 80. XX w. na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajdują się: Wenus z Milo, Mona Liza.
 • Łuk Triumfalny - ważny element architektury Paryża, budowla w formie jednoarkadowego rzymskiego łuku triumfalnego o wysokości 49,4 m i szerokości 44,8 m. Budowę Łuku rozpoczęto w 1806 r. na życzenie Napoleona. Fryz obiegający Łuk Triumfalny przedstawia wymarsz i powrót w chwale armii francuskiej oraz sceny z wielu bitew. Pod Łukiem znajduje się grób nieznanego żołnierza i muzeum poświęcone historii tego obiektu. Na Łuku wyryto nazwiska 386 oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków. Na pamiątkę napoleońskich zwycięstw wyryte są także nazwy 4 polskich miast. Są to: Elbląg, Gdańsk, Ostrołęka i Pułtusk.
 • Aleja Pól Elizejskich – najbardziej reprezentatywna ulica miasta biegnąca od Place de la Concorde do oddalonego o 2 km na północny-zachód placu im. Charlesa de Gaulle. Francuzi uważają ją za najpiękniejszą aleję świata. Jeszcze 400 lat były tam tylko pola uprawne, obecnie znajdują się tam ekskluzywne hotele, restauracje, teatry, kawiarnie oraz sklepy i butiki.
 • Pałac Królewski (Palais Royal) - dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru. Obecnie mieści się tu siedziba Rady Stanu oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pałac przyozdabiają przepiękne ogrody, dostępne publicznie, w których podziwiać można nowoczesne rzeźby, fontanny oraz… armata.
 • Plac Zgody (Place de la concorde) - usytuowany na wschodnim krańcu Champs Élysées, w osi ogrodów Tuileries na powierzchni 8 ha. Powstał w latach 1755-1775, był miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Początkowo nazywany był Placem Królewskim. Pośrodku placu wznosi się obelisk z czerwonego granitu pochodzący z jednej ze świątyń Luksoru. Jest to autentyczny obelisk staroegipski, wykute na nim hieroglify sławią czyny Ramzesa II. Ze środka Placu jest doskonała perspektywa na dwa jednolite stylistycznie budynki z czasów Napoleona I na północ Kościół Św. Magdaleny, do którego prowadzi ul. Royale, na południe zaś, przez Most Zgody Pałac Burboński, siedziba parlamentu francuskiego (Zgromadzenia Narodowego). Od Placu Concorde odchodzi wzdłuż Sekwany spacerowa aleja Cour la Reine. U jej początku stoi posąg króla Belgów Alberta I, sojusznika Francji z czasów I wojny światowej. Na Placu Concorde, od strony ogrodów Tuileries, znajduje się wielki parking autokarowy, gdzie mają swój końcowy przystanek m.in. autobusy z Polski.
  Jeśli 
   

Jeśli zainteresował Cię Paryż i chciałbyś zostać tu kilka dni, skorzystaj z oferty paryskich hoteli: 

 www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/fr/France/18288/Paris 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry