SuperMiejsca.pl poleca

Oslo

powrót do listy ciekawych miejsc

Centrum administracyjne i kulturalne Norwegii

Oslo to najstarsza ze stolic państw skandynawskich. Latem miasto zanurzone jest w krystalicznej poświacie, zimą natomiast panuje przygnębiający mrok.

Oslo jest stolicą i największym miastem Norwegii. Leży w południowo-wschodniej części kraju nad Oslofjorden. W mieście dominują osiedla willowe, wśród których wznoszą się nowoczesne bloki mieszkalne. Centrum miasta stanowi port, gdzie znajduje się Karl Johans gate, główna i reprezentacyjna ulica Oslo. W jej pobliżu usytuowane są główne zabytki miasta. Centrum miasta nie jest rozległe i z powodzeniem stolicę Norwegii można zwiedzać pieszo, bądź rowerem. Oczywiście w Oslo istnieje gęsta sieć autobusów miejskich, tramwajów i kolej podziemna (T-bane), natomiast przeciwległe brzegi fiordu łączą liczne promy. Ogromnym ułatwieniem dla turystów jest Karta Oslo (Oslo Kortet), która upoważnia do darmowych przejazdów komunikacją miejską w granicach miasta oraz bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów. Ponadto, posiadacze karty mają zapewnione bezpłatne parkowanie i wstęp na baseny oraz szereg zniżek w restauracjach i hotelach. Kartę taką można zakupić w hotelach, biurach turystycznych i campingach.  
Oficjalnym językiem jest norweski, występujący w dwóch odmianach: bokmal i nynorsk. Można swobodnie porozumiewać się także po angielsku i niemiecku. Obowiązującą walutą jest korona norweska (NOK). 1 korona to 100 øre.
Atrakcje Oslo:
 

  • Pałac królewski – obecnie urzęduje tu król Harald V; dla zwiedzających wstęp możliwy jest jedynie przez kilka tygodni w okresie letnim (wstęp płatny, na zwiedzanie należy umawiać się z wyprzedzeniem). Dodatkową atrakcją może być także odbywająca się codziennie o godz. 13.00 honorowa zmiana warty straży królewskiej.
  • Zamek i forteca Akershus (Akershus festning) - kompleks fortyfikacji obronnych z XIII w., usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Twierdza jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok (wstęp gratis). Na terenie fortecy znajduje się zamek i kilka muzeów.
  • Ratusz (Oslo Rådhus) - siedziba władz miejskich Oslo. W auli ratusza odbywa się corocznie uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. W sezonie letnim możliwe jest zwiedzanie jednej z wież ratusza.
  • Stortinget - budynek parlamentu norweskiego wzniesiony w 1866. Latem dostępny dla zwiedzających codziennie, natomiast poza sezonem tylko w soboty.
  • Galeria Narodowa (Nasjonalgalleriet) – galeria z najbogatszymi w Norwegii zbiorami sztuki norweskiej oraz skandynawskiej i europejskiej, m.in. prace Edvarda Muncha, I.C.Dahla, Christiana Krohga i wielu innych.
  • Skocznia narciarska Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa (Skimuseet) - jedna ze skoczni, na których odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. W budynku skoczni znajduje się Muzeum Narciarstwa, gdzie obejrzeć można eksponaty pokazujące rozwój sportów zimowych.
  • Centrum Pokojowe Nobla (Nobels Fredssenter) – tradycyjne i multimedialne ekspozycje prezentujące tematy związane z Pokojową Nagrodą Nobla, a także z wojną, pokojem i rozwiązywaniem konfliktów.
  • Muzea: Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet), Muzeum Henryka Ibsena (Ibsen Museet), Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Mucha, Norweskie Muzeum Ludowe / Skansen (Norsk Folkemuseum), Muzeum Vigelanda (Vigeland-museet), Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset).
  • Park Vigelanda (Frogner Park / Vigelandsparken) - jedna z najpopularniejszych atrakcji Oslo. W parku znajdują się rzeźby Gustawa Vigelanda – ponad 200 figur z brązu i granitu. Park jest czynny przez cały rok.

Oslo… od kuchni …

Kuchnia norweska to typowa kuchnia Północy, jest dosyć ciężka ale pożywna, dostarcza wielu kalorii. Norwegowie jadają dużo nabiału, m.in. sery (kozie, żółty Jarlsberg), z mięs - baraninę, a także mięso renifera, foki i wieloryba. Najpopularniejszym dodatkiem do dania głównego są ziemniaki. Godne polecenia są krewetki, wędzony łosoś, kawior z dorsza, kiełbasa z renifera, kozi ser oraz dżemy z dzikich owoców. Norwegowie specjalizują się w pieczonych żeberkach świńskich i jagnięcych, serwują głowę owczą w całości z oczami, uszami i innymi przybytkami. Wśród napojów króluje rozpuszczalna kawa, zwykle słaba i nie słodzona, wszędzie można zamówić mleko i napoje orzeźwiające. Herbatę pija się sporadycznie, zwykle owocową.
  

Jeśli zainteresowało Cię Oslo i chciałbyś zostać tu kilka dni, skorzystaj z oferty wybranych hoteli:   

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/no/Norway/17415/Oslo

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry