SuperMiejsca.pl poleca

Nigeria

powrót do listy ciekawych miejsc

Wyprawa do Nollywood

Wyprawa do Nigerii z pewnością pozwoli rozsmakować się w afrykańskiej kulturze, poznać gościnność ludności tubylczej oraz nacieszyć się zróżnicowanymi krajobrazami tego lądu. Obszar Nigerii to tereny lasów tropikalnych, równiny, wzgórza.

Nigeria

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Nigeria to kraj różnorodny pod względem etnograficznym oraz kulturowym. Można w niej wyróżnić 434 grupy etniczne, które posługują się aż 395 językami. Poszczególne grupy różnią się nie tylko używanym językiem, ale również tradycjami oraz kulturą. Nigeria liczy aż 154 milionów mieszkańców i z tym wynikiem zajmuje ósme miejsce na liście najludniejszych państw świata. Choć gospodarka tego kraju ciągle się rozwija, w znacznej mierze dzięki wydobyciu ropy naftowej, to ciągle wielu mieszkańców nie zarabia więcej niż dwa dolary dziennie. Najlepiej wybrać się do Nigerii pomiędzy październikiem a styczniem, wtedy bowiem temperatury są o wiele bardzie znośniejsze. Wyprawa do Nigerii z pewnością pozwoli rozsmakować się w afrykańskiej kulturze, poznać gościnność ludności tubylczej oraz nacieszyć się zróżnicowanymi krajobrazami tego lądu. Obszar Nigerii to tereny lasów tropikalnych, równiny, wzgórza.

 Atrakcje turystyczne Nigerii

  •  Skansen w Jos – skansen zaliczany do najstarszych oraz największych muzeów Nigerii; nad jego stworzeniem pracował polski badacz – Zbigniew Dmochowski; skansen prezentuje tradycyjne budownictwo nigeryjskie, a modele znajdujących się w nim budynków są dziełem między innymi polskich architektów.
  • Muzeum Narodowe w Lagos – muzeum znajdujące się w centralnej części miasta; wśród eksponatów znajdują się ciekawe świadectwa kultury oraz architektury nigeryjskiej; największym zainteresowaniem cieszy się wystawa pod tytułem „Skarby starożytnej Nigerii” oraz mercedes, w którym został zamordowany jeden z prezydentów kraju; warto również zapoznać się z eksponatami z galerii brązów oraz wyrobami lokalnego rzemiosła.
  • Pałac Oby w Lagos – efektowna budowla, wzniesiona przeszło trzysta lat temu; jej główna, a zarazem najważniejsza część to dzieło Portugalczyków, którzy pracowali nad nią w 1705 roku; budowla wznoszona za panowania Oby Akinsemoyina.
  • Narodowy Meczet w mieście Abudża – monumentalna budowla wzniesiona w 1984 roku z myślą o wyznawcach islamu, którzy stanowią aż połowę ludności Nigerii; jej najbardziej charakterystyczne elementy to złota kopuła oraz cztery wysokie minarety; we wnętrzu świątyni mieści się również szkoła, biblioteka oraz sala konferencyjna.
  • Narodowy Kościół Nigerii w mieście Abudża – świątynia wznoszona w przeciągu lat 1989-2005; dzieło włoskiej firmy, co tłumaczy wyraźne odniesienia do neogotyku.
  • Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury w mieście Abudża – muzeum godne odwiedzenia ze względu na prezentowane pod gołym niebem budowle Nigerii w oryginalnych formach i wymiarach, wśród nich są na przykład: Pałac Katsina, meczet Ilorin.

  Nigeria to państwo, w którym bardzo dobrze rozwinięty jest przemysł filmowy. Po Hollywood oraz Bollywood, Nigeria zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby tworzonych filmów. Choć większość produkcji to horrory, które można obejrzeć jedynie w wersji wideo lub DVD, to i tak mają one spore rzesze fanów. Najczęściej pojawiające się w nich motywy to demony oraz czarna magia. Tutejszy przemysł rozwija się w błyskawicznym tempie i osiąga znaczące zyski, dając się prześcignąć w tej kwestii jedynie Stanom Zjednoczonym oraz Indiom. W Nigerii filmy są ogólnie dostępne. Wydawane w tysiącach egzemplarzy, sprzedawane są nawet w niewielkich sklepach, a przede wszystkim na ulicznych bazarach.

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry