SuperMiejsca.pl poleca

Monachium

powrót do listy ciekawych miejsc

Miasto licznych kontrastów

Monachium

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Monachium to miasto położone w południowej części Niemiec. Stolica Bawarii pełna jest kontrastów, ponieważ z jednej strony można tu mówić o kultywowaniu prawdziwej bawarskiej tradycji, a z drugiej – można odnieść wrażenie, że miasto emanuje nowoczesnością. Nie rzadkim widokiem jest Monachijczyk w typowym bawarskim stroju, co świadczy o dużym przywiązaniu do tradycji. Natomiast otwarcie na nowoczesność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy. Tu znajduje się główna siedziba BMW oraz liczne instytuty badawcze i naukowe. 

 Zabytki, miejsca godne polecenia

  •  Stary Ratusz – położony w centralnej części miasta, przy Placu Mariańskim; wybudowany w 1480 roku; dawniej siedziba zarządu miasta, a obecnie – muzeum zabawek; najstarsza część ratusza to wieża wzniesiona w latach 1180-1200; wnętrza ratusza utrzymane w stylu gotyckim.
  • Nowy Ratusz – położony tak jak Stary Ratusz – w centralnej części miasta; wybudowany w latach 1867-1909 na miejscu uprzednio wyburzonych 24 kamienic; utrzymany w stylu neogotyckim; słynie z 43 dzwonów zamontowanych na wieży oraz mechanizmu zegarowego, który jest czwartym na świecie pod względem wielkości; ściany zewnętrzne zdobią elementy obrazujące przeszłość Bawarii.
  • Katedra Najświętszej Marii Panny – najważniejszy budynek sakralny w Monachium; położony na Starym Mieście, nieopodal Palcu Mariańskiego; budowla powstała w latach 1468-1488 na miejscu wcześniejszej bazyliki romańskiej; katedra jest miejscem spoczynku królów i książąt z dynastii Wittelsbachów.
  • Stary Dwór – zespół budowli średniowiecznych stanowiących rezydencję książąt bawarskich i cesarzy niemieckich; w jego skład wchodzą: Burgstock, Zwingerstock, Lorenzistock, Pfisterstock i Brunnenstock. Stary Dwór uległ zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, natomiast rekonstrukcji dokonano od razu po jej zakończeniu – w 1950 roku.
  • Stara Pinakoteka – muzeum, w którym znajdziemy dzieła takich mistrzów jak: Tycjan, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Hieronim Bosch, Rafael Santi, El Greco, Peter Rubens.
  • Nowa Pinakoteka – muzeum gromadzące dzieła sztuki od doby klasycyzmu do art  nouveau, czyli eksponaty pochodzące z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Znajdziemy tu obrazy takich artystów jak: Arnold Böcklin, Karl von Piloty, Jacques-Louis David.
  • Kościół Świętego Michała – jeden z największych kościołów epoki renesanu.
  • Ogród Angielski – położony w samym centrum miasta; jego powierzchnia wynosi 4,17 km2, to największy śródmiejski park w Europie oraz jeden z największych parków miejskich na świecie; założony w 1788 roku; ciekawostką jest fakt, że w parku znajduje się słynna na całym świecie plaża naturystów (wyjątkowa, bo jedyna taka na świecie w centralnej części miasta).

Monachium łączy w sobie wszystko, co potrzebne, by spełnić oczekiwania wymagającego turysty. Oferuje między innymi: pełną życia starówkę, muzea i galerie gromadzące dzieła najwybitniejszych artystów, pałace oraz liczne parki i ogrody. Natomiast tutejsze restauracje pozwolą zasmakować się w tradycyjnych specjałach bawarskiej kuchni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry