SuperMiejsca.pl poleca

Meksyk

powrót do listy ciekawych miejsc

Skarbnica dziedzictwa Majów

Meksyk

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Stolica Meksyku potrafi wywoływać sprzeczne uczucia – zachwytu oraz niechęci. Miasto położone jest na wysokogórskiej dolinie. Niczym soczewka skupia w sobie najlepsze oraz najgorsze cechy kraju. Momentami stolica Meksyku urzeka, innym razem przytłacza. To miejsce kipiące życiem i niewątpliwie odznaczające się cechami kosmopolitycznymi. Meksyk bywa piękny, nastrojowy, fascynujący, ale ma również swoje drugie oblicze – pełne nędzy, ubóstwa, borykające się z problemem przeludnienia. Prawdą jest więc powiedzenie : To, co dzieje się w Meksyku, dzieje się w mieście Meksyk”.

 Zabytki i miejsca godne zobaczenia

  •  Plaza de la Consitucion (Zocalo) – jeden z największych placów na świecie; na jego środku powiewa flaga Meksyku; na placem dominują dwie budowle: katedra oraz Palacio Nacional.
  • Katedra w stolicy Meksyk – jest największym kościołem w Ameryce Łacińskiej; utrzymana w stylu barokowo – klasycystycznym; budowana w latach 1563-1567; jest ona sercem najbardziej rozległej diecezji na świecie. Wieże katedry wznoszą się na wysokość 67 metrów, budowane były w przeciągu trzech stuleci.
  • Palacio Nacional – Plac Narodowy położony w miejscu pałacu Montezumy (czyli na ruinach pałacu królewskiego Azteków), który stanowił rezydencję Hermana Cortesa po podboju Meksyku. Obecnie otoczenie placu stanowią urzędy prezydenckie.
  • Templo Mayor – świątynia wzniesiona przez Azteków w czternastym i piętnastym wieku, w centrum Tenochtitlanu; Zespół świątynny był prawie w całości zniszczony przez Hiszpanów po zdobyciu Meksyku. Jednak przypadkowe odkrycie niezwykłej rzeźby zapoczątkowało wykopaliska archeologiczne, dzięki którym odkryto pozostałości świątyń budowanych jedna na drugiej.
  • Xochimilco – miasteczko wchłonięte przez rozrastającą się stolicę Meksyku; chętnie odwiedzane przez wycieczki ze względu na tak zwane „pływające ogrody”  - trzcinowe łodzie, na których Indianie od dawnych czasów uprawiają rośliny.
  • Guadalupe – dawniej oddzielna miejscowość, a obecnie część miasta Meksyk; godna uwagi ze względu na objawienia Matki Boskiej, która to ukazała się parokrotnie indiańskiemu wieśniakowi – Juanowi Diego w 1531 roku; upamiętnieniem tęgo wydarzenia jest obraz Matki Boskiej z Guadelupe słynący ze swoich łask, znajdujący się w nowej katedrze.
  • San Angel i Coyocan – najładniejsze dzielnice Meksyku dzięki kolorowym domom; Coyocan godne jest uwagi ze względu na między innymi niebieski dom – muzeum malarki Fridy Kahlo oraz znajdujący się tu dom Lwa Trockiego, który przebywał tu na wygnaniu.
  • Chapultepec – największy park w Meksyku; godny uwagi ze względu na liczne atrakcje znajdujące się na jego terenie, na przykład: zoo, Muzeum Historii mieszczące się w budynku w kształcie muszli ślimaka, Muzeum Antropologii.

 Robienie zakupów w stolicy to prawdziwa przyjemność dla turystów ze względu na duży wybór pamiątek oraz dużą dostępność do nich. Zwiedzając miasto, łatwo natknąć się na liczne, barwne, tętniące życiem uliczne targowiska. Można tu znaleźć wszystko – zarówno kunsztowne wyroby sztuki rękodzielniczej, rzeźby wykonane z ziarenek ryżu, jak i akcesoria używane do czynienia czarów.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry