SuperMiejsca.pl poleca

Madagaskar

powrót do listy ciekawych miejsc

Na „ósmym kontynencie”

Madagaskar

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Madagaskar oderwał się miliony lat temu od Afryki, stając się w ten sposób czwartą pod względem wielkości wyspą na świecie. Izolacja od kontynentu korzystnie wpłynęła na rozwój tutejszej fauny i flory. Wykształciły się tu niezwykłe gatunki roślin oraz zwierząt, które przyciągają tu nie tylko miłośników przyrody, ale i ciekawych tutejszego świata turystów. Skaczące lemury, kameleony wyglądające niczym liście, ćmy wielkości talerza to tylko niektóre atrakcje przyrodnicze Madagaskaru. Tutejsze rośliny i zwierzęta wciąż zaskakują naukowców, którzy do dziś próbują dokonać ich klasyfikacji. Jednak tutejsza natura to nie wszystko.

 Zabytki i miejsce godne polecenia

  •  Park Narodowy Ambre – park znajdujący się w północnej części Madagaskaru, położony wśród wulkanicznych wzgórz; jego powierzchnia wynosi 18,2 ty. ha; park słynie z żyjących tu lemurów oraz niezapomnianych widoków kwitnących orchidei.
  • Park Narodowy Salo – park położony w odległości czterystu kilometrów na południowy-zachód od stolicy Madagaskaru; jego powierzchnia to 81,5 tys. ha lasów oraz sawann; również i w tym parku można spotkać lemury.
  • Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha – rezerwat znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru; zarówno kanion rzeki Manambolo oraz las wapiennych iglic są niezwykłym zjawiskiem natury; rezerwat jest środowiskiem życia lemurów oraz rzadkiej rodziny małpiątek; występujące tu gatunki orchidei oraz roślin z rodziny liliowatych stanowią niewątpliwe bogactwo tego zakątka wyspy.
  • Pałac w mieście Tana – pochodzący z dziewiętnastego wieku; wzniesiony przez francuskiego architekta Labordea ; stanowił w dziewiętnastym wieku własność wieloletniego premiera Rainlatarivony; obecnie stanowi siedzibę muzeum wnętrz oraz regaliów.
  • Pałac Rova w mieście Tana – siedziba dawnych królowych Madagaskaru pochodząca z dziewiętnastego wieku; spłonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach; pozostałością po nim są jedynie mury „zewnętrznego” pałacu.
  • Wzgórze Ambohimanga – na nim znajduje się letnia rezydencja królewska; wewnątrz murów znajduje się drewniana „rova” pochodząca z osiemnastego wieku oraz dwa pawilony wybudowane  w połowie dziewiętnastego wieku dla królowej Renavalony I, zwanej Okrutną (z jej polecenia wygnano oraz zamordowano kupców oraz misjonarzy europejskich, a także przywrócono do łaski dawne wierzenia związane z kultem przodków).
  • Kamienne grobowce w osadzie Betioka – malowane po stronie zewnętrznej przedstawiały całe życie zmarłego; zwieńczone drewnianymi rzeźbami, rogami oraz czaszkami zebu. 

Ogromny zachwyt wśród turystów odwiedzających Madagaskar wzbudzają tutejsze białopiaszczyste plaże, a tutejsze widoki zdają się być wyjęte z pocztówek. Można tu spotkać nurków, którzy w głębinach oceanu poszukują wraków statków pirackich i znajdujących się w nich skarbów. Niezapomnianym doświadczeniem dla odwiedzających wyspę będzie wędrówka przez tropikalny las deszczowy, bo tu człowiek może w pełni odczuć bliskość natury, a w obliczu bogactwa fauny i flory poczuć się niewielką jej cząstką. Madagaskar dla wielu turystów stanie się enklawą, której nie będą chcieli opuścić.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry