SuperMiejsca.pl poleca

Kreta

powrót do listy ciekawych miejsc

Wielka Wyspa

Legendarna Kreta to największa z wsyp greckich. Położona ona jest na południowym krańcu Morza Egejskiego, pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Azją oraz Afryką.

Kreta

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Od północy oblana Morzem Kreteńskim, a od południa – Libijskim. Różnorodne krajobrazy, słoneczny klimat, szerokie plaże, szafirowe morze oraz zabytki pochodzące z różnych epok decydują o wyjątkowości tej wyspy.

Atrakcje turystyczne wyspy

Knossos – to miejsce, które słynie z rozległych ruin pałacu Minosa pochodzącego z okresu 2000-1400 p.n.e. Był jednym z największych i najbardziej okazałych pałaców, ponieważ jego powierzchnia wynosiła około 2 ha, a liczba znajdujących się w nim pomieszczeń również była imponująca, bo liczyła aż 1500.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum gromadzące większość znalezisk pochodzących z obiektów kultury minojskiej oraz późniejszych. W jego 20 salach przedstawiane są chronologicznie ułożone zbiory z okresu neolitycznego, grecko-rzymskiego oraz minojskiego.

Katedra Agios Minas w Heraklionie – jeden z najwspanialszych obiektów Heraklinonu; największa katedra Grecji, może ona pomieścić aż osiem tysięcy wiernych.

Kościół św. Katarzyny w Heraklionie – godny odwiedzenia ze względu na znajdujące się w nim zbiory ikon pochodzących z terenu całej wyspy.

Muzeum Historyczne w Heraklionie – muzeum znajdujące się na Placu Nikiforosa Foksa; warte odwiedzenia ze względu na wczesnochrześcijańskie zbiory i bizantyjskie rzeźby, monety oraz eksponaty kultury kreteńskiej znajdujące się w jego zbiorach.

Pałac w Fajstos – pałac, który powstał prawdopodobnie w 2000 r. p.n.e. Niestety jego piękno można dostrzec jedynie oczami wyobraźni.

Muzeum Folkloru w Agios Nikolaos – muzeum prezentujące wyroby kreteńskiego rzemiosła; w jego siedmiu salach znajdują się przedmioty pochodzące z czasów od epoki neolitycznej do końca okresu grecko-rzymskiego. Za jeden z najciekawszych eksponatów muzeum uznaje się sławną czaszkę mężczyzny ze złotym wieńcem laurowym oraz monetą, która przeznaczona była na opłatę za przepłyniecie rzeki Styks.

Wąwóz Samaria – najdłuższy wąwóz w Europie; wędrówka nim rozpoczyna się z miejscowości Xyloskolo; różnica poziomów nawet na krótkim dystansie może wynosić prawie 1000 metrów.

Wieczory Kreteńskie – spotkania z folklorem wyspy; przez cały wieczór odbywają się pokazy tancerzy ubranych w stroje ludowe; możliwość skosztowania specjałów kuchni kreteńskiej i greckiej oraz rozsmakowania się w tutejszym winie.

Kreta nie jest jedną z wielu greckich wysp. Jej niepowtarzalność to wynik między innymi jej historii. Dla turystów to przede wszystkim miejsce, które stanowi kolebkę cywilizacji europejskiej. Wykopaliska, które przeprowadzano na początku dwudziestego wieku potwierdziły mit o królu Minosie oraz dominującej pozycji Krety w świecie egejskim. Pod koniec trzeciego tysiąclecia kultura tego regionu osiągnęła wysoki poziom rozwoju. Świadczą o tym zachowane do dziś pałace, świątynie, rzeźby i malowidła pochodzącego z tamtego okresu. Obiektem najczęściej kojarzonym z Kretą jest niewątpliwie pałac Minosa.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry