SuperMiejsca.pl poleca

Korfu

powrót do listy ciekawych miejsc

Na mitycznej wyspie

Korfu

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Na greckiej wyspie Korfu nie da się zapomnieć o mitologii, bo to ona sama dyskretnie się nam narzuca. Nazwy tutejszych kawiarni oraz tawern to często imiona postaci mitycznych wywodzących się z „Odysei”, ponieważ według Homera to tutaj Odyseusz spotkał na plaży Nauzykaę. Ponadto wyspa, jak i jej stolica często nazywana jest przez Greków Korkyra – od imienia córki boga rzek – Asoposa. Na wyspie wypoczywali tacy władcy europejscy jak: Napoleon, cesarzowa Sisi, cesarz Wilhelm II. Jednak polskich turystów może bardziej zainteresować fakt, że przebywał na wyspie Juliusz Słowacki. Choć nie uwiecznił on tego wspomnienia w swoich utworach, to pamiątką po tym pobycie są dwa rysunki przedstawiające warownię Paleo Frorio.

 Zabytki oraz miejsca warte zobaczenia

  •  Muzeum Archeologiczne w mieście Korkyra (Korfu) – eksponaty muzeum to kolekcja starożytnych monet oraz najważniejsze, a także najstarsze znaleziska pochodzące z całej wyspy. Za najcenniejszy eksponat muzeum uważa się czteroipółmetrowy fronton świątyni Artemidy wraz z rzeźbą Gorgony, które pochodzą z szóstego wieku przed naszą erą.
  • Zamek Angelokastro – jedna z ważniejszych budowli bizantyjskich wzniesionych w Grecji; wybudowany w trzynastym wieku na polecenie jednego z bizantyjskich władców; położony na samym szczycie góry, w pobliżu morza; dzięki takiemu usytuowaniu widok zarówno na zamek, jak i z zamku jest wyjątkowo malowniczy.
  • Nowa Forteca w mieście Korfu – wenecka forteca nazywana również fortecą świętego Marka, wzniesiona w siedemnastym wieku; jej przeznaczeniem była ochrona miasta od zachodu; również podczas drugiej wojny światowej pełniła funkcje obronne.
  • Stara Forteca w mieście Korfu – otoczona od strony lądu fosą, co sprawia wrażenie jakby była usytuowana na wyspie; pierwsze ufortyfikowania pochodzą z szóstego wieku naszej ery, ale dopiero w piętnastym wieku dzięki przebudowie dokonanej przez Wenecjan budowla stała się cudem wśród reprezentantek architektury wojennej.
  • Aqualand w mieście Agios – największy park wodny znajdujący się na Korfu; ekscytujące zjeżdżalnie, powolne rzeczki, basen z falą to tylko niektóre atrakcje tego miejsca; ciekawostką jest fakt, że pracownicy Aqulandu robią znienacka zdjęcia osobom odwiedzającym park wodny, które można później zakupić.
  • Pałac Achilleion w miejscowości Gastouri (12 kilometrów od stolicy wyspy) – letnia rezydencja austriackiej cesarzowej Elżbiety II, znanej jako księżniczka Sissi; zbudowany w latach 1890-1891 według projektu Rafaela Caritas; nazwa pałacu to odwołanie do imienia Achilles, z którym księżna utożsamiała swojego syna Rudolfa.

 Dzięki tutejszemu klimatowi, rosnącym lasom i gajom oliwnym uważana jest za zielone serce Grecji. Osamotnione kościoły, klasztory, zamki otoczone kwitnącą przyrodą to widok, który zabierzemy ze sobą z wyprawy na Korfu. Wyspa często znajdowała się pod różnymi rządami, dlatego też odnajdziemy w tutejszej architekturze akcenty bizantyjskie, weneckie, francuskie i angielskie. Również ci, którzy wolą leniuchowanie lub aktywne sporty od zwiedzania, znajdą na Korfu idealne warunki ku temu.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry