SuperMiejsca.pl poleca

Kłajpeda

powrót do listy ciekawych miejsc

Urok litewskiego wybrzeża

Kłajpeda

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Kłajpeda to miasto położone w pobliżu ujścia Niemna. Niewysoka zabudowa starówki, wąskie, brukowane uliczki, na których panuje nieznaczny ruch, sprawiają, że miasteczko ma charakter kameralny. W zabytkowych kamienicach mieszczą się galerie sztuki, muzea, a także kasyno. Liczne knajpki kuszą muzykowaniem na żywo oraz smakowitymi daniami. Specjalnością kuchni lokalnej są cepeliny – wydłużone pyzy z mięsnym nadzieniem.

Kłajpeda to stolica Małej Litwy – jednego z regionów państwa. Jest ona miastem żyjącym przede wszystkim z turystyki. Serce miasta stanowi plac Teatralny, przy którym znajduje się figurka bohaterki pieśni „Anusia z Tharau” Simona Dacha. Kłajpeda słynna jest z licznych rzeźb – w samym parku jest ich ponad sto. Spacerując zaułkami starówki, można spotkać ciekawe dzieła. szczególną sympatię turystów wzbudza tajemnicza Cudowna Myszka – maleńka statuetka wykonana z brązu. Podobno życzenie wyszeptane w jej uszko zawsze się spełnia.

Wzdłuż rzeki Dan, która płynie przez centrum miasta, ciągną się atrakcyjne deptaki. Warto wybrać się na drugą stronę kanału, który łączy Niemen i Zalew Kuroński z Bałtykiem. Z portu Smiltyn prowadzi szeroki trakt, którym można się udać do wyjątkowo interesującego Muzeum Morskiego oraz nowego delfinarium. Odbywające się tam pokazy tresury delfinów, fok oraz lwa morskiego wzbudzają wiele pozytywnych emocji, szczególnie wśród młodszych widzów. Nie chcąc pokonywać tej samej drogi, można skorzystać z oferty licznych prywatnych kutrów, które zabierają turystów spod delfinarium i przewożą ich do portu jachtowego znajdującego się tuż przy rzece.

Wypoczywając w Kłajpedzie, koniecznie trzeba odwiedzić Pałągę – piekny kurort położony zaledwie pół godziny od miasta. W 1824 roku pułkownik carskiej armii Michał Tyszkiewicz kupił niewielkie, podupadające miasteczko Palanga, położone pośród lasów porastających nadmorskie wydmy. Dzięki kilku pokoleniom hrabiowskiego rodu ta cicha osada została przekształcona w uzdrowisko. Już ponad sto lat temu Połąga (polska nazwa miejscowości) stała się kurortem chętnie odwiedzanym przez bogatą socjetę z Polski, Litwy i Królewca.

Hrabiowie wybudowali tu neoklasycystyczny pałac, wokół którego powstał ponad stuhektarowy park. Dzięki ich inicjatywie wybudowano również zachwycający kościół oraz drewniane molo, które sięga daleko w morze. Przyciąga ono turystów chcących pooddychać powietrzem bogatym w jod. Obecnie rezydencja Tyszkiewiczów jest siedzibą Muzeum Bursztynu. Ma ono w swoich zbiorach tysiące okazów, między innymi „kamienie” z zatopionymi w nich owadami, maleńkimi jaszczurkami lub elementami roślin. W parku, który otacza pałac, powstał ogród botaniczny. Ze znajdującym się w pobliżu wzgórzem wiąże się legenda. Biruta – kapłanka strzegąca świętego ognia, została porwana przez księcia Kiejstuta. Wydała ona na świat Witolda, który później, jako Wielki Książę Litewski przewodził oddziałom litewsko-ruskim w bitwie pod Grunwaldem.

Obecnie miasteczko wciąż rozwija się pod względem turystycznym. Hotele, pensjonaty, domy wczasowe, restauracje, sklepy z pamiątkami wyrastają jak grzyby po deszczu.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry