SuperMiejsca.pl poleca

Karaiby

powrót do listy ciekawych miejsc

Smak tropików

Karaiby

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Wyspy Karaibskie rozsiane są pomiędzy kontynentami obu Ameryk. Nazwa pochodzi od dawnych jej mieszkańców – Indian zwanych Karaibami, którzy zamieszkiwali Małe Antyle. W skład wchodzą między innymi następujące wyspiarskie państwa oraz terytoria zależne Ameryki Środkowej: Antigua i Barbuda, Bahamy, Dominika, Dominikana, Haiti, Barbados, Grenada, Jamajka, Kuba, Saint Vincent i Grenadyny, Antyle Holenderskie, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Martynika, Portoryko, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

 Zabytki i miejsca godne polecenia

  •  Narodowy Park Historyczny na Haiti – stanowią go: pałac Sans Souci, zabudowania zespołu Ramiers, Cytadela; uważane są za symbol wolności, ponieważ były one pierwszymi budowlami wzniesionymi przez wolną czarnoskórą ludność; park wpisany na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO.
  • Park Narodowy Morne Trois Pitos na Dominice – park położony wokół wulkanu Morne Trois Pitos; bujny las tropikalny, doliny, źródła oraz jezioro z gorącą wodą, bogactwo fauny i flory to atuty tego miejsca.
  • Dzielnica kolonialna w Santo Domingo na Dominikanie – tutejsza katedra, szpital, komora celna oraz uniwersytet są pierwszymi tego typu budowlami wzniesionymi na kontynencie amerykańskim; miasto wznoszone od 1498 roku stało się wzorcem dla kolejnych miast powstających na Nowym Świecie.
  • Historyczne centrum miasta Camagüey na Kubie – obejmuje obszar 54 hektarów; budowane od 1528 roku; znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO; w Camagüey odnajdziemy przykłady różnych stylów architektonicznych, ponieważ na kształt miasta wpłynął neoklasycyzm, eklektyzm, neokolonializm, racjonalizm, Art Nouveau oraz Art Deco.
  • Zespół zabytkowy w Hawanie na Kubie oraz jego system fortyfikacyjny – zachowane do dziś zabytki w stylu barokowym i klasycystycznym znajdujące się na Starym Mieście w Hawanie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Plantacje kawy w południowo-wschodniej części Kuby – pozostałości pierwszych plantacji kawy zakładanych w dziewiętnastym wieku; stanowią przykład nowatorskich form rolnictwa zastosowanych na trudnym terenie.
  • Zamek San Pedro de la Roca na Kubie  - forty, magazyny, bastiony, szańce wzniesione w siedemnastym wieku; stanowią przykład hispanoamerykańskiej architektury; w budowlach wyraźne są wpływy renesansu.
  • Park Narodowy Desembarca del Granma na Kubie – park położony w południowo-wschodniej części Kuby; wypiętrzone tarasy, tutejsze skały nadbrzeżne oraz wybrzeże klifowe na przylądku Cruz to gwarancja niezapomnianych widoków. 

W Polsce najpopularniejszymi kierunkami wycieczek na Karaiby są: Dominikana, Jamajka, Kuba. Karaiby dla jednych będą kojarzyć się z wylegiwaniem na gorących plażach, a dla innych z doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, żeglarstwa, nurkowania (tutejsze rafy koralowe to prawdziwa gratka dla miłośników tego sportu). Karaiby to miejsce o wyjątkowym pięknie naturalnym. Na uwagę zasługują między innymi: wulkan na wyspie Montserrat, górskie tereny na Jamajce, dominikańskie lasy, jaskinie znajdujące się na Portoryko.

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry