SuperMiejsca.pl poleca

Kair

powrót do listy ciekawych miejsc

W Baśniach z tysiąca i jednej nocy

Kair jest jednym z najludniejszych miast na świecie, największym miastem Egiptu, a także całej Afryki. Położony jest w północnym Egipcie, nad Nilem. Przedmieścia miasta znajdują się po zachodniej stronie rzeki, natomiast najbardziej interesują

Kair

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Kair jest jednym z najludniejszych miast na świecie, największym miastem Egiptu, a także całej Afryki. Położony jest w północnym Egipcie, nad Nilem. Przedmieścia miasta znajdują się po zachodniej stronie rzeki, natomiast najbardziej interesująca część miasta po wschodniej stronie Nilu. Centrum Kairu jest połączeniem nowoczesnej architektury z dziewiętnastowieczną elegancją. Natomiast zabytki rzymskie oraz wczesnochrześcijańskie znajdują się w Starym Kairze. Największy zachwyt wśród przybywających turystów wywołuje tak zwany Kair muzułmański. Tutejsze meczety oraz wielobarwne bazary z różnościami nasuwają skojarzenia ze scenerią wyjętą z Baśni tysiąca i jednej nocy.

 Atrakcje turystyczne Kairu

  •  Cytadela Saladyna – wzniesiona w dwunastym wieku; pałac, meczety, muzea, więzienie stanowią kompleks budynków górujący nad Kairem.
  • Klasztor świętego Merkuriusza – położony w Starym Kairze; cały zespół klasztor tworzą trzy kościoły oraz klasztor; kościół świętego Merkuriusza prezentuje skarby sztuki koptyjskiej (malowidła, ikony, baldachim znajdujący się nad ołtarzem).
  • Kościół świętego Sergiusza – najprawdopodobniej najstarsza budowla położona w Dzielnicy Koptyjskiej (Stary Kair); jego fundamenty wzniesiono w piątym wieku, natomiast przeważająca część powstała na przełomie X-XII wieku; szanowany kościół w całym Egipcie, dzięki przekazom mówiącym o tym, że grota pod ołtarzem była miejscem schronienia dla Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu.
  • Muzeum Kairskie – nie można w pełni poznać i zrozumieć Kairu oraz całego Egiptu bez odwiedzenia tego muzeum; zostało ono założone w 1835 roku; posiada najbogatszą na świecie kolekcję eksponatów doby starożytnej; wśród zbiorów znajduje się wyposażenie grobowca faraona Tutenchamona wraz ze słynną złotą maską, królewskie mumie oraz posągi faraonów, a także wiele innych.
  • Wielka Piramida (Piramida Cheopsa) w Gizie (wchodzącej w skład Kairu)– piramida będąca miejscem pochówku farona Cheopsa; budowana około 2560 roku przed naszą erą; do jej wzniesienia wykorzystano ponad dwa miony kamiennych bloków, z których każdego masa wynosi około 2,5 tony.
  • Piramida Chefrena w Gizie – jest drugą pod względem wielkości piramidą znajdującą się w Gizie; ukończona w 2532 roku przed naszą erą; miejsce pochówkowe faraona Chefrena.
  • Sfinks – rzeźba znajdująca się u stóp piramidy Chefrena, licząca dwadzieścia metrów wysokości; przedstawia postać o ludzkiej twarzy z  tułowiem lwa; przypuszcza się, że może być to twarz samego faraona.

 Chan Al.-Chalili w Kairze to najlepsze miejsce na zaopatrzenie się w pamiątki z podróży. Wśród tysięcy oferowanych przedmiotów wiele z nich to zwyczajny kicz – piramidy to w tym przypadku standard. Warto jednak zdecydować się na przedmioty z duszą, które będą bardziej autentyczną pamiątka z Kairu. Godne uwagi są plansze do gry w tryktraka, fajki wodne, puzderka, które ozdobiono masą perłową, a także papirusy. Jeśli chodzi o te ostatnie, to nie warto kupować tych najtańszych, ponieważ ich jakość jest słaba. Natomiast Dr Ragab Papirus Institute oferuje papirusy solidnej jakości. Podczas zakupów nie można zapomnieć o targowaniu, które jest tutaj nie tylko formą uzyskania korzystnej dla klienta ceny, ale prawdziwą tradycją. Jej celem jest wynegocjowanie ceny, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry