SuperMiejsca.pl poleca

Jałta

powrót do listy ciekawych miejsc

W mieście Czechowa

Jałta, podobnie jak Krym, pełna jest kontrastów. Dla jednych to zachwyt nad pięknymi zakątkami, dla innych to miasto borykające się ze zwyczajnymi trudnościami: tłokiem, hałasem oraz kryzysem gospodarczym. Jedno jest pewne, kontrasty Jałty, a z

Jałta

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Jałta to ukraińskie miasto położone nad Morzem Czarnym, w południowej części Półwyspu Krymskiego. Jest miejsce powszechnie znanym, a to za sprawą tak zwanej konfederacji jałtańskiej, podczas której Józef Stalin, Winston Churchill oraz Franklin Roosevelt ustalili polityczny podział powojennej Europy na ponad czterdzieści lat. Krym, na którym znajduje się Jałta to dla wielu Polaków miejsce znane za sprawą Adama Mickiewicza. To on rozsławił je w swoich „Sonetach Krymskich”. Przybywając do Jałty, trudno się dziwić, że malownicze zakątki półwyspu, tak bardzo zachwyciły poetę, że postanowił je opisać. Jałtę odnajdziemy więc na stronicach sonetów, bo tutaj poeta przez pewien okres mieszkał.

 Atrakcje turystyczne Jałty

  •  Livadia Palace (Pałac Carski w Liwadii) – letnia rezydencja cesarza Nicholasa II; najbardziej charakterystyczny obiekt Jałty; perła wśród budowli architektonicznych, natomiast otaczające ogrody to wyraz sztuki ogrodniczej tworzonej na najwyższym poziomie; pałac wybudowany według projektu Krasnowa, prezentuje włoski renesans; to w nim odbyła się słynna konferencja tak zwanej wielkiej trójki (konfederacja jałtańska); obecnie w pałacu znajduje się muzeum prezentujące obrazy oraz grafiki rosyjskich twórców.
  • Massandra Palace (Pałac Carski Massandra) – jeden z najpopularniejszych zabytków Jałty, ulubione miejsce turystów przybywających na Krym; początki kompleksu architektoniczno-ogrodowego sięgają 1783 roku, kiedy to córka polskiego magnata - Lwa Potockiego na obszarze 80 hektarów stworzyła piękny park wokół wybudowanej rezydencji; pałac posiada w sobie cechy stylu neorenesansowego oraz neobarokowego; rezydencja cara Rosji – Aleksandra III.
  • Pałac Woronocowa – budowla pochodząca z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku; letnia rezydencja wybitnego męża stanu – generała Woronocowa; pałac powstały w epoce romantyzmu, zachwyca nowoczesnością formy oraz pięknymi wnętrzami.
  • Jaskółcze Gniazdo – zamek wybudowany w efektownym miejscu - na wysokim klifie, nad brzegiem morza; wzniesiony w 1912 roku według projektu A. Szerwuda jako willa barona Sztiejngelja, który był przemysłowcem naftowym; obecnie w Jaskółczym Gnieździe znajduje się restauracja.
  • Muzeum Narodowej Sztuki Dekoracyjnej „Polana Bajek” -  na obszarze będącym własnością muzeum odnajdziemy ponad dwieście postaci z bajek i baśni radzieckich oraz tych ogólnie znanych – Braci Grimm, Hansa Christiana Andersena; postacie wykonane są z drewna oraz kamienia oraz pięknie wkomponowane w otaczającą zieleń.
  • Muzeum Czechowa – muzeum znajdujące się w domu Czechowa (willa Biała Dacza), wybudowanym w 1899 roku; godne uwagi są takie pomieszczenia jak: jadalnia oraz gabinet, ponieważ w nich zachował oryginalny wystrój wnętrz, w jakich przebywał sam pisarz; to tu powstawały takie dramaty jak: „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry”.

 Jałta, podobnie jak Krym, pełna jest kontrastów. Dla jednych to zachwyt nad pięknymi zakątkami, dla innych to miasto borykające się ze zwyczajnymi trudnościami: tłokiem, hałasem oraz kryzysem gospodarczym. Jedno jest pewne, kontrasty Jałty, a zarazem Krymu, fascynują wielu turystów i zachęcają do przybycia w ten zakątek ziemi.

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry