SuperMiejsca.pl poleca

Istria

powrót do listy ciekawych miejsc

Chorwackie serce

Istria to chorwacki półwysep w kształcie serca, położony między Zatoką Triesteńską oraz Kvarnerską, otoczony galaktyką zielonych wysepek

Istria

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Półwysep mieni się paletą trzech barw, stąd tradycyjnie dzieli się ją na Istrię Białą, Istrię Szarą i Istrię Czerwoną, w zależności od koloru ziemi. Na północy występują łagodne wzgórza białych skał wapiennych, w środkowej części dominują szare płaskowyże, a im dalej w kierunku południa, półwysep płonie w charakterystycznym kolorze spieczonej przez słońce do czerwoności gleby.


 

Bogate nadmorskie miasta Istrii już przed wiekami ściągały Wenecjan, Genueńczyków i Habsburgów, a za czasów prezydenta Josipa Broz-Tito półwysep stał się turystyczną perłą Jugosławii i całych Bałkanów. Dziś odzyskuje dawną świetność.

Turkusowe morze, ciągnące się setkami kilometrów wybrzeże, błękitne niebo i czysta krystalicznie woda sprawiają, że Istria należy do ulubionych miejsc turystycznych i jak magnes przyciąga urlopowiczów, lubiących rozkoszować się słoneczną pogodą i złocistymi plażami. Nie brakuje turystów, których nad tutejsze wybrzeże przyciągają plaże dla nudystów. Istria to pierwsza twierdza naturyzmu, dlatego spotkać tutaj można specjalnie wytyczone miejsca dla wielbicieli zażywania kąpieli słonecznych i wodnych nago.

Oprócz przepięknego wybrzeża Adriatyku i tworzących prawdziwe mikroświaty wysp odnajdziemy tu lasy pełne zwierzyny, gaje oliwne, winnice i miasteczka jak z obrazów Chagala.
 
Pazin, administracyjna stolica Istrii to najmniejsze miasto świata, w którym mieszka zaledwie 20 osób. Przybywają tu jednak tłumy, by zobaczyć Jamę Fojba, przyrodniczą osobliwość w postaci 120-metrowej przepaści, w której znikają wody rzeki Pazincica i płyną do podziemnego jeziora. To właśnie w Jamie Fojba rozgrywa się akcja powieści Juliusza Verna "Mateusz Sandorf".
Z kolei największe miasto półwyspu, Pula, słynie z wybudowanego przez cesarza Wespazjana amfiteatru, który wielkością dorównuje rzymskiemu. Szczególną atmosferę miasta tworzą też inne starorzymskie zabytki - świątynia Augusta, Bliźniacza Brama, Łuk triumfalny Sergiusza. W tej istryjskiej stolicy turystycznej przebywał słynny irlandzki pisarz, James Joyce, o czym świadczy zastygła w brązie postać pisarza, znajdująca się w ogródku kawiarni Uliks (Ulissess).
Od dawna wielu turystów spędza wakacje także w innych miastach półwyspu: Opatija, Novigrad, Rovinj, Umag, Labin, Buzet, Porec, Motovun, Roc i Hum.
 
Opatija - nazywana jest "Pierwszą damą Adriatyku" lub "Królową Turystyki". Miasto to od XIX wieku cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop. W 1889 roku na mocy oficjalnego dekretu została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu już wtedy stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji. Ponadto znajduje się tu aż 159 gatunków roślin, których znaczna liczba pochodzi z dalekich części świata, m. in. z Chin i z Japonii, i nie jest typowa dla przyrody Chorwacji. W tym bujnym otoczeniu wznosi się kościół św. Jakuba, zbudowany na fundamentach historycznego klasztoru Benedyktynów – najważniejszy zabytek Opatii. W jego sąsiedztwie znajduje się dzwonnica, fontanna Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny.
 
W Novigradzie zobaczymy zbudowany w XVI w. Belweder, zabytkową Dzwonnicę, dom w stylu gotyckim, czy kamienny barokowy portal.
 
W Poreču znajduje się wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO bazylika św. Eufrazjusza. O starożytnej świetności miasta świadczą dzisiaj także malownicze ruiny świątyń Marsa i Neptuna. W pobliżu placu Marafor można podziwiać zabytki z późniejszych epok. Na szczególną uwagę zasługują romański Dom z Balkonem i Dom Kanonicki oraz liczne, misternie zdobione, weneckie pałace. Miejscem, z którego Chorwaci są szczególnie dumni, jest budynek Parlamentu Istrii. Pierwotnie był to XIII – wieczny, franciszkański klasztor. Po przebudowie w XVIII wieku surowa budowla została ozdobiona w stylu barokowym, by zostać w końcu zaadaptowana na potrzeby lokalnego parlamentu. Obecnie budynek parlamentu często gości różnego rodzaju wystawy, występy i inne wydarzenia kulturalne. W Vrsar natomiast trzeba zwrócić uwagę na pozostałości architektury rzymskiej, starożytne opuszczone kamieniołomy czy romańską bazylikę Świętej Marii. Dwa niewielkie miasteczka, Roc i Hum, będące w średniowieczu ważnymi centrami starego piśmiennictwa, słyną z łączącej je Alei Głagolicy, którą tworzy jedenaście pomników, a Labin z barokowego pałacu rodziny Battiala-Lazzarini, gdzie dziś znajduje się muzeum. Umag jest miastem z bogatą, sięgającą antyku historią, jednak większość zabytków pochodzi z późniejszego okresu, przełomu średniowiecza i renesansu. Na pewno każdego zachwyci XVIII-wieczny kościół św. Pellegrinusa, patrona miasta, którego to huczne święto obchodzone jest w maju. W murach świątyni, wzniesionej w 1757 r., znajdują się relikwie Pellegrinusa. Tuż obok kościoła wzbija się w niebo ponad trzydziestometrowa dzwonnica. Ponadto, po całym mieście rozsiane są mniejsze ośrodki kultu oraz kaplice. Warto odwiedzić jedyne w Umagu muzeum, które oferuje wystawę rzymskich amfor i drogocennych kamieni. Mnóstwem zabytków może się pochwalić także Rovinj. Miasto to odznacza się zróżnicowaną architekturą, będącą mieszanką zabytkowych pozostałości Republiki Wenecji, oraz urokliwego budownictwa śródziemnomorskiego, z charakterystycznymi, malowniczymi domkami o czerwonych dachach. Pozostałe dziś mury miejskie, brama miejska zwana "Łuk Balbi" (z 1680 roku) i późno-renesansowa wieża zegarowa, zaliczane do najbardziej atrakcyjnych obiektów turystycznych, są datowane na okres wenecki. Zabytkowe kamienice i renesansowe pałace znajdujące się na terenie całego miasta przypominają o jego historycznej świetności. To właśnie w Rovinj znajduje się największa świątynia w całej Istrii - umiejscowiona na wzgórzu, pochodząca z połowy XVIII w. Katedra Św. Eufemii. Tam, wspiąwszy się na 57-metrową wieżę wznoszącą się nad katedrą, spragnieni wrażeń turyści podziwiają z zapartym tchem urzekający widok obejmujący całe wybrzeże, zabytkową architekturę miasta, plaże, luksusowe hotele i wyspy Archipelagu Rovinj.
 
Odkrywanie w istryjskich miastach, promieniujących swoistą atmosferą, zabytków i dziedzictwa przeszłości, zapewni Ci niesamowite wrażenia.

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry