SuperMiejsca.pl poleca

Ibiza

powrót do listy ciekawych miejsc

Wyspa o dwóch twarzach

Ibiza

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Ibiza na pierwszy rzut oka wydaje się odznaczać wiejskim charakterem, a to za sprawą kamiennych domostw, starych farm pomalowanych na biało, usytuowanych pośród oliwnych gajów. Jednak Ibiza ma swoje drugie, nocne oblicze. Słynne są tutejsze dyskoteki, kluby. Nie bez powodu polskie dyskoteki chcą więc nosić nazwę wyspy. W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku wyspa została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej rozrywkowy zakątek na globie. Malownicze plaże, rozwinięta sieć turystyczna przyciągają tysiące urlopowiczów, marzących o udanych wakacjach.

 Zabytki i miejsca, które warto zobaczyć

  •  Starówka w mieście Dalt Vila – składają się na nią mury obronne wzniesione w szesnastym wieku oraz stare fortyfikacje wybudowane na szczycie wzgórza znajdującego się w mieście; mury wzniesione według projektu Jana Baptysty Valviego oraz Jakuba Paleaza Fratina; starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi najbardziej imponujący zabytek wysp, a spacer po niej należy do bardzo przyjemnych i udanych.
  • Kościół pod wezwaniem świętego Antoniego w mieście Sant Antoni de Portmany – kościół znajdujący się w środkowej części dzielnicy Placa de la Esglesia, patronujący całemu miastu; wybudowany w czternastym wieku; dawny kościół-forteca; armaty znajdujące się na jego dachu zostały dopiero usunięte w dziewiętnastym wieku.
  • Kościół w mieście Santa Eularia des Riu – jedna z najlepiej zachowanych budowli sakralnych na wyspie, pełniąca funkcje nie tylko religijne, ale i obronne; wzniesiony na wzgórzu Puig de Missa liczącym sześćdziesiąt sześć metrów wysokości; godnym uwagi jest również cmentarz znajdujący się nieopodal kościoła ze względu na fakt, że zmarli chowani są tutaj nie w ziemi, ale nad ziemią – w specjalnych budowlach – tak zwanych „domach zmarłych”, których wysokość dochodzi do pięciu pięter wysokości.
  • Muzeum Sztuki Współczesnej w mieście Ciutat Eivissa (Ibiza)– muzeum założone w 1966 roku, przez wiele lat zamknięte, a ponownie powołane do życia w 1990 roku; prezentuje dzieła niemal czterystu artystów pochodzących róznych stron świata: Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii; większość prezentowanych obrazów przeznaczona jest na sprzedaż.
  • Muzeum Archeologiczne del Puig des Molins w mieście Ciutat Eivissa  – muzeum prezentujące eksponaty głównie z okresu starożytnego; można tu podziwiać między innymi: biżuterię, wyroby gliniane – dzbany, amfory, figurki, a także skarabeusze, amulety oraz wiele innych; w muzeum znajduje się największa kolekcja przedmiotów, które dotyczą przeszłości Kartaginy; atrakcją muzeum są wycieczki organizowane do kartagińskiego miasta zmarłych. 

Plaże, podobnie jak miejscowe kluby, stanowią wizytówkę tej hiszpańskiej wyspy. Pięćdziesiąt plaż Ibizy to łącznie dziewiętnaście kilometrów ciepłego piasku do wakacyjnego lenistwa. Najpopularniejsze z nich znajdują się na południowo-wschodnim wybrzeżu. Większość znajduję się w malowniczo usytuowanych zatokach. Poczucie, żeby czas się tutaj zatrzymał, towarzyszy niejednemu turyście przybywającemu na Ibizę.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry