SuperMiejsca.pl poleca

Helsinki

powrót do listy ciekawych miejsc

Zielone miasto

Helsinki to stolica Finlandii, która już od wielu lat nie musi zabiegać o uznanie turystów. Swoja nowoczesnością oraz nastawieniem na postęp techniczny stanowi kwintesencję kraju. Z pewnością w mieście poczujemy prawdziwy fiński charakter, cho

Helsinki

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Helsinki to stolica Finlandii, która już od wielu lat nie musi zabiegać o uznanie turystów. Swoja nowoczesnością oraz nastawieniem na postęp techniczny stanowi kwintesencję kraju. Z pewnością w mieście poczujemy prawdziwy fiński charakter, choć różni się ono zdecydowanie od innych miast kraju. Na kształt Helsinek wpłynęła fascynacja kulturą szwedzką oraz rosyjską, a także otwarcie na inne wpływy. Helsinki przypadną do gustu turystom, którzy podczas swojego urlopu chcą się zrelaksować, bo to niewielkie miasto, pełne zieleni, otoczone z trzech stron morzem, sprzyjające długim spacerom.

 Atrakcje turystyczne w Helsinkach

  •  Kansallismuseo (Muzeum Narodowe)  - budowla wzniesiona w 1916 roku; swoją architekturą prezentuje romantyzm; muzeum prezentuje eksponaty z różnych okresów fińskiej historii, poczynając od okresu prehistorycznego; na odwiedzających muzeum czekają również interesujące ekspozycje etnograficzne.
  • Skansen Seurasaari – skansen, który z pewnością przybliży nam kulturę Finlandii; na terenie skansenu znajdują się domy, dwory oraz budynki gospodarcze przewiezione z różnych części kraju, pochodzące z osiemnastego oraz dziewiętnastego wieku; w skansenie poznamy również tradycyjne stroje, ludowe tańce oraz rzemiosło, między innymi: przędzenie, haft, wykonywanie sprzętu rybackiego.
  • Sobór Uspieński – prawosławna cerkiew, wzniesiona w 1868 roku; jest przykładem stylu bizantyjsko-słowiańskiego; godna uwagi ze względu na znajdujące się w niej piękne ikony.
  • Kościół w Skale – budynek powstały według projektów Timo oraz Toomo Suomalainenów; największa atrakcja turystyczna Helsinek, choć stosunkowo młoda, bo pochodząca z 1969 roku; budowla sakralna wykuta w litej skale; symbol zawikłanej historii fińskiej architektury sakralnej.
  • Kościół świętego Jana – największa budowla sakralna w Helsinkach; przykład stylu neogotyckiego; popularne miejsce zawierania związków małżeńskich.
  • Twierdza w miejscowości Soumenlinna – zabytkowa twierdza znajdująca się w niewielkiej odległości od Helsinek; zabytek wpisany na Listę Światowego dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO; określana mianem „twierdzy Finlandii”; forteca wzniesiona w 1748 roku przez Szwedów dla obrony przed Rosją.
  • Zoo oraz Muzeum Morskie – obszerny obszar zoo rozciągający się na najdalej wysuniętym na północ zakątku świata, powstały w 1889 roku; Muzeum Morskie prezentuje natomiast historię fińskiego szkutnictwa oraz żeglugi.

 Choć Finowie wydają się na pierwszy rzut oka ludźmi zamkniętymi w sobie, to potrafią się oni świetnie bawić. W Helsinkach nie brakuje dyskotek, klubów, gdzie można aktywnie spędzić czas. Finowie cenią sobie również życie w harmonii z naturą. Helsinki zdają się być prawdziwym tego potwierdzeniem. Określa się je często „zielonym miastem”, bo pełno tu parków i zielonych zakątków. Helsinki zwane są również „córą Bałtyku”. Nic w tym dziwnego, gdyż na ich obszarze znajduje się ponad trzysta wysepek, a morze „płynie” kanałami miasta. Helsinki to miasto pełne urokliwych miejsc i zakątków. Docenią je z pewnością turyści przybywający na fiński ląd.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry