SuperMiejsca.pl poleca

Hawaje

powrót do listy ciekawych miejsc

Eksplozja koloru

Hawaje

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Hawaje to 136 wysp, wysepek, atoli położonych w centralnej części północnego Pacyfiku. Znajdują się one wprawdzie cztery tysiące kilometrów od kontynentu Ameryki Północnej, ale pod względem formalnym są własnością Stanów Zjednoczonych i stanowią jeden z jej stanów. Zaledwie osiem wysp hawajskich jest zamieszkiwana przez ludność. Hawaje kojarzą się przede wszystkim z tańcem hula, naszyjnikami z kolorowych kwiatów oraz muzykowaniem na ukulele. Warto poznać bliżej kulturę tego pięknego zakątka na ziemi.

 Zabytki oraz miejsca godne polecenia

  •  Pałac lolani w Honolulu – położony w centralnej, historycznej części miasta; wzniesiony za panowania króla Kalakaua w 1882 roku; jest jedynym pałacem królewskim w Stanach Zjednoczonych; od 1893 do końca lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku pełnił funkcje budynku administracyjnego, a w 1978 roku utworzono w nim muzeum; dzięki rządowym dotacjom udało się przywrócić wystrój wnętrz, jaki był za czasów panujących w nim władców.
  • Pomnik króla Kamehamehy Wielkiego w Honolulu – pomnik pierwszego króla hawajskiego znajdujący się w pobliżu wcześniej wspomnianego pałacu; to on pod swoim berłem zjednoczył Hawaje, zdobywając po kolei poszczególne wyspy.
  • Park Narodowy Hawajskich Wulkanów – swoją powierzchnią obejmuje dwa wulkany Wielkiej Wyspy – Mauna Loa oraz Kilauea; uważany za jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych.
  • Muzeum Bernice P. Bishopa w Honolulu – prezentuje naturalną oraz kulturalną historię lądu hawajskiego.
  • Pearl Harbor – baza amerykańskiej floty na Pacyfiku; ważna ze względu na tragiczną przeszłość – ataku Japończyków w 1941 roku, który stał się powodem przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej; nad spoczywającym do dziś na dnie wraku pancernika USS „Arizona” wybudowano upamiętniający pomnik z tablicą z nazwiskami poległych; do pomnika można dotrzeć specjalnym stateczkiem, który kursuje w to miejsce głównie z Amerykanami oraz Japończykami.
  • Polinezyjskie Centrum Kultury Laie – przedstawia kulturę oraz zajęcia siedmiu krajów Polinezji: Hawajów, Samoa, Nowej Zelandii, Tahiti, Fidżi, Tonga oraz Markizów; jego powierzchnia wynosi 42 akry; centrum ma formę skansenu; dużą atrakcją skansenu jest przejażdżka łodzią po rzece przecinającej Centrum; poszczególne wioski skansenu mają swoje pokazy, które cieszą się dużym uznaniem wśród turystów (na przykład: pokaz wspinaczki na palmę kokosową, otwieranie orzecha kokosowego poprze jedno uderzenie kamienia, ciosanie wiórków kokosowych).

Hawaje to różnorodność ukształtowania terenu – szczyty czasami pokryte śniegiem, jałowa ziemia pokryta lawą, złociste plaże, których strażniczkami są okalające je palmy, klify o imponującej wysokości (nawet 1000 metrów), wielokolorowe kaniony, las tropikalny. Pobyt na Hawajach to gwarancja bajecznych wakacji dla marzących o prawdziwym wypoczynku. Błękit oceanu, niczym rajskie widoki, pogodni i roześmiani mieszkańcy na pewno zostaną na długo w pamięci podróżników, którzy zdecydują się na wyprawę w ten zakątek świata.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry