SuperMiejsca.pl poleca

Florencja

powrót do listy ciekawych miejsc

Miasto-zabytek

Florencja

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

O Florencji mówi się, że to już nie tyle miasto z licznymi zabytkami, co właściwie – miasto-zabytek, bo to tu tak licznie sąsiadują ze sobą dzieła wielu mistrzów renesansu. Florencją zachwycą się jednak nie tylko znawcy sztuki. To miasto Stanisława Poniatowskiego oraz Oriany Fallaci, a zdaniem wielu turystów – perła Toskanii. Florencja jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym, ponieważ oferuje między innymi ciepły klimat, urokliwe otoczenie, mocno zagęszczone zabytki, doskonałe punkty widokowe, ulice i dzielnice, które sprawiają wrażenie jakby czas się dla nich zatrzymał oraz nowoczesne obiekty turystyczne.

 Zabytki Florencji

  •  Katedra Santa Reparata – wybudowana na przełomie czwartego i piątego wieku, kiedy to do jej powstania posłużyły pozostałości jednej z rzymskich budowli sakralnych. Obecnie na jej miejscu znajduje się katedra Santa Maria del Fiore.
  • Katedra Santa Maria Del Fiore – wybudowana na miejscu katedralnego kościoła Santa Separata pochodzącego z czwartego wieku. Prace nad obecną katedrą rozpoczęto w 1294 roku. Świątynia powstawała wokół istniejącego kościoła, który wyburzono prawie osiemdziesiąt lat później.
  • Baptysterium San Giovanni - najstarszy budynek położony na Pizza San Giovanni, który powstawał od czwartego do szóstego wieku naszej ery. Pierwotnie planowano, że będzie ośmiobokiem z półkolistą absydą. Obecny wygląd to efekt gruntownej przebudowy przeprowadzanej na przełomie jedenastego i dwunastego wieku.
  • Kościół Santa Croce – kościół powstały według projektu Arnoldiego di Cambio. Jest miejscem słynącym z pięknych fresków Angola Gaddiego oraz Giotta. Jednak turyści chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na znajdujące się tu miejsca pochówkowe znanych osób, takich jak: Michał Anioł, Galileusz, Piccolo Machiavelli, Leonardo Bruni, córki Józefa Bonaparte oraz co może zainteresować polskich turystów – Zofii Zamoyskiej z rodu Czartoryskich.
  • Galeria Uffizi – galeria mająca w swoich zbiorach dzieła takich artystów jak: Tycjan, Rafael, Leonard da Vinci, Michał Anioł, van Dyck, Rembrandt, Caravaggio, Bernini, Rubens, Delacroix oraz wielu innych.
  • Piazza Della Signoria – plac znajdujący się w samym centrum Florencji, który powstawał od dwunastego do czternastego wieku. Otoczony szeregiem pałaców oraz będący miejscem ekspozycji wyjątkowych rzeźb jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia dla każdego turysty.
  • Dzwonnica Giotta – nazwę wzięła od autora jej projektu. Zamiarem Giotta było wzniesienie jej na 84 metry wysokości. Jednak jego śmierć nie pozwoliła mu na doprowadzenie tego projektu do końca. Jego kontynuatorami byli: Andrea Pisano oraz Francisco Talenti.

 Fenomen Florencji polega na ogromnej liczbie zabytków zgromadzonej w gruncie rzeczy w niedużym mieście. Większość z nich znajduje się samym centrum, dzięki czemu zwiedzanie Florencji jest łatwe i przyjemne. Jednak miasto nie żyje wyłącznie przeszłością. Świetna włoska kuchnia, odbywające się jarmarki, festiwale, parady to kolejne atuty tego jednego z głównych punktów podróży po Włoszech.

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry