SuperMiejsca.pl poleca

Delhi

powrót do listy ciekawych miejsc

Miasto na miastach

Delhi jest trzecim pod względem wielkości, po Bombaju, miastem Indii. To również obecna stolica kraju. Choć najczęściej mówi się o Starym Delhi oraz Nowym Delhi, które składają się na jeden organizm, to tak naprawdę na obecny kształt miasta

Delhi

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Delhi jest trzecim pod względem wielkości, po Bombaju, miastem Indii. To również obecna stolica kraju. Choć najczęściej mówi się o Starym Delhi oraz Nowym Delhi, które składają się na jeden organizm, to tak naprawdę na obecny kształt miasta wpłynęło siedem miast Delhi, z których pierwsze zostało założone w 1200 roku przed naszą erą. Indie borykają się z biedą, jednak atrakcje turystyczne Delhi, choć na chwilę, odrywają turystów od problemów miejscowej ludności.

 Atrakcje turystyczne Delhi

  •  Grobowiec Humayuna – grobowiec wzniesiony w 1570 roku; ma on szczególne znaczenie dla architektury Indii; jest pierwszym grobowcem ogrodowym na terenie tego kraju, stał się inspiracją dla innych budowli tego typu; stał się również punktem odniesienia dla powstania mauzoleum Tadź Mahal.
  • Kutb Minar – budowla wznosząca się zaledwie kilka kilometrów od Delhi; czerwona wieża wniesiona z piaskowca, na całej swojej powierzchni mająca żłobienia; jej wymiary: wysokość – 72,5 metra, średnica górnej części wieży – 2,75 metra, średnica podstawy – 14,32 metra; wieża pochodząca z początku trzynastego wieku; budowla wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Muzeum Mahatmy Gandhiego – muzeum prezentujące eksponaty związane bezpośrednio z życiem Gandhiego; są wśród nich następujące przedmioty: klapki, okulary, przyrządy do golenia, książki, naczynia, z których spożywał posiłki; eksponaty pochodzą z różnych okresów życia Gandhiego – od czasów, kiedy był jeszcze prawnikiem, poprzez edukację narodu aż do walki o odzyskanie niepodległości kraju; godne uwagi są również zdjęcia Gandhiego z rodziną, znajomymi oraz łuska z naboju oraz pistolet, którym go zastrzelono.
  • Raj Ghat – miejsce, na którym spalono zwłoki Gandhiego; centralnym punktem otaczającego go parku jest „nagrobna płyta”, przy której nieustannie składane są świeże kwiaty oraz robione zdjęcia.
  • Muzeum Jawaharlala Nehru – muzeum pierwszego premiera niepodległych Indii; znajduje się ono w jego dawnej siedzibie; jego urządzenie wiernie odzwierciedla czasy, w których żył premier; wśród eksponatów znajdują się meble, ksiązki, osobiste fotografie oraz dary od władz różnych krajów – również i z Polski.
  • Świątynia Lotosu – jedna z głównych atrakcji turystycznych Indii; obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Delhi; najważniejsza świątynia Indii; swoim kształtem przypomina kwiat lotosu, który jest symbolem pokoju oraz narodowym kwiatem państwa; wybudowana z marmuru, cementu, dolomitów oraz piaskowca; otoczona ogrodami o łącznej powierzchni dwudziestu sześciu hektarów.
  • Jantar Mantar – obserwatorium astronomiczne funkcjonujące od 1724 roku; prezentuje przyrządy służące do określenia położenia ciał niebieskich.
  • Czerwony Fort – cytadela wybudowana z czerwonego piaskowca, co tłumaczy nazwę budowli; wznoszona od 1638 roku przez dziesięć lat.

Delhi to miasto bogate we wspaniałe obiekty architektoniczne, prezentujące kulturę i sztukę Indii, które w pełni obrazują ten region państwa. Miasto ma za sobą fascynującą historię, która wpłynęła na obecny kształt miasta.


powrót do listy ciekawych miejsc | do góry