SuperMiejsca.pl poleca

Damaszek

powrót do listy ciekawych miejsc

Diament Wschodu

Damaszek

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Damaszek to stolica Syrii, a zarazem jej największe miasto, bo aż ponad dwumilionowe. Dzięki temu, że został on założony 3000 lat przed naszą erą może się poszczycić mianem jednego z najstarszych miast świata. To również jedno z czterech świętych miast islamu. Już od siódmego wieku religia zaczęła znacząco wpływać na wizerunek Damaszku. Odwiedzającym turystom miasto zdaje się w ogóle nie zasypiać, bo zgiełk i ruch odczuwalne są tu przez całą dobę. Miasto tętni życiem non stop i kusi swymi urokami.

 Zabytki i miejsca godne polecenia

  •  Wielki Meczet Umajjadów – jeden z czterech najważniejszych budowli sakralnych islamu; wybudowany w latach 705-715 na miejscu starożytnej świątyni boga Haddada, która w okresie rzymskim została przekształcona w świątynię Jowisza, a w czwartym wieku była bazyliką św. Jana Chrzciciela. Do dziś przetrwały trzy minarety, a najbardziej okazałym jest ten położony po stronie południowo-wschodniej – tak zwany Minaret Jezusa – gdzie jak głosi podanie, ma się ukazać Jezus Chrystus w przeddzień Sądu Ostatecznego.
  • Stare Miasto – skupia większość zabytków Damaszku; otoczone dawnym rzymskim murem; w przeciągu 2000 lat częściowo zburzone oraz wielokrotnie przebudowywane.
  • Ulica Prosta – godna uwagi, ponieważ pisano o niej już w Biblii; niedaleko niej znajduje się kaplica świętego Pawła – wzniesiona w miejscu, gdzie według Nowego Testamentu święty Paweł został spuszczony w koszu przez okno w murze podczas ucieczki przed swymi prześladowcami.
  • Meczet Takijja as-Sulajmanijja – wybudowany wzdłuż rzeki Barady w 1554 roku; powstały z polecenia sułtana Sulejmana Wspaniałego jako miejsce schronienia i odpoczynku dla pielgrzymów podążających poprzez Damaszek do Mekki. Obecnie w kwaterach przylegających do meczetu znajduje się Muzeum Woskowe gromadzące militaria od epoki brązu po współczesność.
  • Muzeum Narodowe – wzniesione obok meczetu Takijja as-Sulajmanijja; jedno z najbogatszych muzeów na świecie. Składają się na nie cztery części: zabytki starożytnej Syrii; zabytki epoki greckiej i rzymskiej, zabytki arabskie i islamistyczne oraz sztuka współczesna. Jedną z największych atrakcji jest odtworzone hipogeum – podziemny grobowiec z Doliny Grobowców w Palmyrze.
  • Pałac Azima – wzniesiony w latach 1749-1752 przez namiestnika Damaszku; obecnie znajduje się w nim Muzeum Syryjskiej Sztuki i Tradycji.

Damaszek dzięki urokliwej starówce z licznymi meczetami, pałacami oraz placami targowymi uzyskało miano „diamentu Wschodu”. Damaszek to również ludzie, którzy go zamieszkują. Zasadą arabskiego życia jest gościnność. Również i w tym syryjskim mieście na pewno jej doświadczymy, bo słowo „tafaddal”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „zapraszam”, często tu usłyszymy. Damaszek to nie tylko główny ośrodek kulturalny i religijny, ale również centrum orientu, którego możemy zasmakować na każdym kroku. Damaszek to świetne miejsce dla tych, którzy uwielbiają zakupy. Na tutejszych bazarach można nabyć wspaniałe przedmioty – szale, biżuterię, dywany – będące później pamiątkami z niezapomnianej wyprawy do Damaszku.

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry