SuperMiejsca.pl poleca

Bombaj

powrót do listy ciekawych miejsc

Witaj w świecie Bollywood

Bombaj

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Bombaj to miasto położone w zachodniej części Indii, nad Morzem Arabskim na dwóch połączonych ze sobą wyspach – Bombaj i Salsette. Jest ono największym, a zarazem najbardziej kosmopolitycznym miastem Indii. To tu narodziła się hinduska kinematografia. Pierwszy film nakręcono tutaj już w 1896 roku. Bombaj może się poszczycić największą liczbą kin w Azji, stąd też przydomek nadany miastu – Bollywood. Tak samo nazywane są tutejsze wytwórnie filmowe. Bombaj często staje się tłem, a nawet bohaterem filmów w nich powstających. Tak jest na przykład w: Niesie nas wiatr, Bombay, Slumdog. Milioner z ulicy”. Bombaj do dziś uważany jest za najbardziej rozwinięte miasto Indii. Jeśli chodzi o architekturę tego miasta, to era wiktoriańska wciąż stanowi tu dominantę.

 Zabytki i miejsca godne polecenia

  •  Brama do Indii w Bombaju – łuk znajdujący się w południowej części miasta, wzniesiony w latach 1915-1924 na wysokość 26 metrów. Zwany również Wrotami Indii, ponieważ w czasach, kiedy podróżni przybywali do Indii drogą morską, Bombaj pełnił funkcję właśnie takiej furtki do Indii. Brama pod względem architektonicznym jest połączeniem typowej konstrukcji łuku z elementami pochodzącymi ze stylu muzułmańskiego.
  • Katedra świętego Tomasza – budowla wznoszona w latach 1672-1718.
  • Chhatrapati Shivaji Terminus – dawniej zwany Dworcem Wiktorii (na cześć brytyjskiej królowej); wzniesiony w 1888 roku, inspirowany stylem gotyckim; główny dworzec kolejowy w Bombaju, a jednocześnie zabytek znajdujący się liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Wiszące Ogrody – zostały zbudowane w 1881 roku na zbiornikach wodnych zaopatrujących miasto; szczególnie godne uwagi są żywopłoty ukształtowane w postacie zwierząt. Z ogrodów można obserwować piękny widok rozciągający się w dole Bombaj.
  • Muzeum Księcia Walii – zostało wzniesione dla upamiętnienia pierwszej wizyty króla Jerzego V w Indiach. Może się ono poszczycić interesującymi zbiorami z zakresu archeologii, historii naturalnej oraz malarstwa. Koniecznie trzeba zobaczyć kolekcje miniaturowych obrazów oraz wizerunków Buddy.
  • Galeria Sztuki Jehangir – to największa galeria Bombaju; prezentuje ona ciekawe eksponaty sztuki współczesnej.
  • Muzeum Wiktorii i Alberta – prezentuje eksponaty pochodzące z okresu brytyjskiego panowania; przed gmachem muzeum znajduje się ogromny słoń, który został tu przywieziony w 1864 roku z Elephanta Island.

Bombaj jest gwarnym miastem, które w znacznym stopniu utrzymuje się z turystyki, dlatego też tak liczne są tu bazary, jak i eleganckie sklepy. Perskie dywany, biżuteria, „współczesne” antyki, wyroby skórzane to najchętniej kupowane pamiątki z Indii. Bombaj ma w swojej ofercie liczne bary i kluby nocne. Gorzej sprawa wygląda z dyskotekami, które najczęściej znajdują się w pięciogwiazdkowych hotelach, a wstęp do nich zarezerwowany jest dla gości hotelowych. W wielu miejscach w mieście organizowane są pokazy tańca klasycznego oraz przedstawienia teatralne, które z pewnością przybliżą barwną kulturę Indii.

 

 

 

 

 

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry