SuperMiejsca.pl poleca

Ateny

powrót do listy ciekawych miejsc

Niezwykły ślad starożytności

Ateny to nowoczesna i wygodna metropolia, z wszelkimi udogodnieniami potrzebnymi do życia i świetnie rozwinięta pod względem turystycznym. Miasto to można pokochać, lecz miłość ta nie będzie miłością

Ateny

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia:

Ta nowoczesna i wygodna metropolia, z wszelkimi udogodnieniami potrzebnymi do życia i świetnie rozwinięta pod względem turystycznym, jest również jedną z najtańszych europejskich stolic. Wobec tego miasta nie sposób pozostać obojętnym lub się nim znudzić. Ateny można pokochać, lecz ta miłość przychodzi zwykle powoli. Przy pierwszej wizycie przeszkadzają hałas, ruch, tłumy turystów, upał i kurz, ale gdy się już do nich przywyknie, miasto odkrywa swoją drugą twarz, pełną magii przeszłości - tutaj każdy kamień ma swoją historię. Można wtedy poczuć nie tylko zapach spalin, ale i kwiatów oraz ziół, które rosną w zasadzie wszędzie, ponieważ Ateny to również miasto wzgórz i zielonych parków. Aby choć trochę je poznać, trzeba zwolnić tempo, naśladując zachowanie Greków, którzy na wszystko, co chce się zrobić, odpowiadają: siga, siga (powoli, powoli). I tak też należy zwiedzać to miasto: usiąść w którejś z kafejek przy Akropolu, chłonąc atmosferę i zapachy, pójść na targ, zamknąć oczy i pozwolić pędzić wyobraźni przez wieki.
Każda pora roku jest dobra, aby tu przyjechać i każda ma swój urok. Lato oferuje festiwale, zima - karnawał, wiosna - kwitnące wzgórza i atmosferę Świąt Wielkanocnych, a jesień - łagodne słońce i mniejszą liczbę turystów.

Atrakcje

  • Akropol – najbardziej znane wzgórze w Atenach, wizytówka Aten. Niegdyś miejsce kultu starożytnych, dzisiaj Akropol jest wielką dumą współczesnych. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje.
  • Likavitos – kolejne, przepiękne ateńskie wzgórze, skąd można podziwiać panoramę całych Aten i okolic, a przy dobrej pogodzie - nawet góry Peloponezu. Na wzgórzu znajduje się kaplica Agios Georgios oraz Teatr Likavitos a także ekskluzywna restauracja z tarasem oraz kawiarnia. Warto tu przyjść nocą i podziwiać pięknie oświetlony Akropol.
  • Świątynia Zeusa Olimpijskiego - świątynia, stojąca w cieniu Akropolu, położona niemal w centrum Aten.
  • Agora - dawne targowisko, miejsce, gdzie skupiało się życie publiczne starożytnych Aten. Tutaj przychodzili wszyscy ci, którzy chcieli podyskutować o polityce czy gospodarce. Można było tu kupić bądź sprzedać wszelakiego rodzaju towar. Agora była prawdziwym centrum miasta. Łączyła w sobie urząd miasta, parlament, sąd i szkołę z ośrodkiem różnych wydarzeń kulturalnych i sportowych i miejscem towarzyskich spotkań. Dzisiejsza Agora to porośnięty trawą, kwiatami i drzewami rynek, miejsce, gdzie trzeba mocno wysilić wyobraźnię, aby w gąszczu ruin odnaleźć dawne kształty budowli. Aby lepiej poznać charakter tego miejsca, warto wybrać się do muzeum, które mieści się w całkowicie zrekonstruowanej Stoi Attalosa. Inne ciekawe zabytki agory to ruiny rozmaitych innych stoi, w tym niedawno odkopanej „malowanej stoi”, w której nauczał mistrz stoików Zenon z Kition, oraz miejskiego gimnazjonu i budynku posiedzeń Rady Pięciuset (buleuterion). Nieco wyżej, na wzgórzu po stronie zachodniej, wyrasta Tezejon - świątynia Hefajstosa, najlepiej zachowana, a przy tym najmniej chyba podziwiana ze wszystkich świątyń doryckich. Innym budynkiem stojącym w pobliżu południowego wejścia jest XI-wieczny kościół Ágii Apóstoli (św. Apostołów), z zachowanymi częściowo ciekawymi freskami.
  • Keramikos - najstarsza nekropolia a Atenach. Chowano tu mieszkańców miasta od XI w. p.n.e. Zaraz przy wejściu znajduje się niewielkie muzeum, następnie kilkanaście ścieżek prowadzących po całym, dość rozległym terenie wykopalisk z II poł. XIX w. Najważniejsze fragmenty Keramikosu to: Długie Mury, Święta Droga i Aleja Grobowców.
  • Plac Syntagma (Plac Konstytucji) - najważniejszy plac w Atenach, nazwany tak na pamiątkę konstytucji, której uchwalenia żądała ludność Aten, demonstrując w tym miejscu 3 września 1843 r. Na placu Syntagma mieści się tzw. punkt zero, z którego liczone wszystkie odległości w Grecji. Obecnie okolice placu to nowoczesne centrum handlowe miasta, gdzie znajdują się banki, poczta i liczne biura turystyczne.

Grecja… od kuchni …
Grecka kuchnia nie jest raczej wyrafinowana, co wynika z panujących w Grecji warunków naturalnych i atmosferycznych. Gorące, suche lata i kamieniste gleby nie sprzyjają uprawom. To naturalnie oddziałuje na greckie menu, w którym znaleźć możemy głównie: chleb, warzywa, owoce, ryby, oliwę, baraninę, makaron i wino, a także świeże zioła - oregano, liście laurowe i rozmaryn. Częstym dodatkiem jest także sok z cytryny, który nadaje potrawom specyficznego, pikantnego smaku. Ważne miejsce w tradycyjnej kuchni greckiej zajmują również sery. Najbardziej popularny to oczywiście feta, jednak pamiętać należy także o kopanisti (podobny do rokpolu owczy ser o ostrym, pieprzowym smaku) i kasseri (żółty ser twardy).
Grecy nie mają zwyczaju jadać śniadań. Ograniczają się tylko do porannej kawy i ewentualnie małego herbatnika. Im później, tym większe i bardziej syte posiłki. W porze lunchu na stołach pojawiają się tzatziki, grillowane ryby, musaka (zapiekanka z bakłażanów, ziemniaków, mielonego mięsa, pomidorów i przypraw), suvlaki (szaszłyki z mięsa jagnięcego lub wieprzowego z pomidorami, ogórkiem, cebulą i pikantnym sosem). Na deser podaje się bardzo słodkie ciasteczka, w których miód często zastępuje cukier. Cenione są też kandyzowane w syropie cukrowym owoce. Wieczorem, kiedy robi się nieco chłodniej, Grecy chętnie spotykają się w restauracjach, gdzie razem z rodziną lub przyjaciółmi biesiadują przez długie godziny. Posiłek składa się z dużej liczby małych dań. Znajdziemy tu m.in. dolman (greckie gołąbki, w których liście kapusty zstępują liście winogron), smażone kalmary, sałatkę z owoców morza, faszerowane pomidory, pieczone na ruszcie mięso, duszone jarzyny, oraz biały chleb. Do posiłku najchętniej pija się wytrawne wina a jako aperitif serwuje się anyżową wódkę Ouzo.

 Jeśli planujesz na dłużej zatrzymać się w Atenach, skorzystaj z oferty wybranych hoteli:

 www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/gr/Greece/136/Athens

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry